David di Donatello 2024, Cortellesi en iyi kadın oyuncu

Felaket

New member
David di Donatello'nun bu 69. baskısının kazananı, Dakar'dan Avrupa'ya ulaşmak üzere yola çıkan Seydou ve Moussa'nın maceralarıyla birlikte yedi heykelciği eve götüren Matteo Garrone'un “Ben Kaptan”ı oldu; en önemli ikisi: en iyi film, yönetmenlik, sinematografi, kurgu, ses, yapımcı ve görsel efektler. Paola Cortellesi'nin 1940'ların ikinci yarısında Roma'da bir kadının, eşin ve annenin kurtuluşunun öyküsünü anlatan “Yarın Hala Var” adlı filmi en çok adaylık alarak altı heykelcik kazandı: Seyircinin zaten edindiği David Başrol oyuncusu Cortellesi'ye, yardımcı kadın oyuncu Emanuela Fanelli, en iyi orijinal senaryo, en iyi ilk yönetmenlik denemesi ve David Giovani'ye gitti.

Marco Bellocchio'nun “Rapito”su güzel; 1858'de Bologna'lı genç bir Yahudi'nin papalık askerleri tarafından kaçırıldığı, çünkü sütannesi tarafından gizlice vaftiz edildiği, sahne tasarımı, kostümler ve orijinal olmadığı için Davut Ödülü'nü kazanan bir bölümü anlatıyor. senaryo, makyaj ve saç modeli. Michele Riondino'nun 1997 yılında Taranto'daki Ilva'da geçen güçlü sivil yapıya sahip filmi “Palazzina Laf”, Diodato'ya ait orijinal şarkıyla yardımcı oyuncu Elio Germano'ya en iyi başrol oyuncusu, Riondino ödülünü kazandırdı. Ödülü “ülkeme ve acı çeken şehir Taranto'ya” ithaf etti.

Suç üçlemesinin son bölümü olan Stefano Sollima'nın “Adagio” adlı eseri, besteci (Subsonica) adına Davut Ödülü'nü aldı. Son olarak, Alice Rohrwacher'in 80'lere, “mezar soyguncularının” gizli dünyasına şiirsel bir yolculuk yaptığı “La Chimera” için hayal kırıklığı; Edoardo De Angelis'in, Pierfrancesco Favino'nun canlandırdığı, İkinci Dünya Savaşı sırasında denizaltı Komutanı Cappellini'nin kahraman rehberi Salvatore Todaro karakterini konu alan “Comandante” ve Nanni Moretti'nin nostaljik son filmi “Il Sol dell'avvenire” için .

ÖDÜLLÜ

Seyircinin David'i
: Paola Cortellesi “Yarın Hala Var” için

En iyi yardımcı kadın oyuncu: “Hâlâ Yarın Var” için Emanuela Fanelli

En iyi Yardımcı Oyuncu: “Palazzina Laf” için Elio Germano

En İyi Orijinal Senaryo: Furio Andreotti, Giulia Calenda, Paola Cortellesi “Yarın Hala Var” için

Daha iyi senaryo: Andrea Castorina – Dekor: “Rapito” için Valeria Vecellio

En iyi kostümler: Sergio Ballo, “Kaçırıldı” için Daria Calvelli

En İyi Orijinal Olmayan Senaryo: Marco Bellocchio, Susanna Nicchiarelli “Kaçırıldı” için

En İyi Orijinal Şarkı: “Palazzina Laf”tan My Land – Müzik, şarkı sözleri ve yorum: Diodato

En iyi başrol oyuncusu: Paola Cortellesi “Yarın Hala Var” için

En iyi fotoğraf yazarı: “Ben Kaptan” için Paolo Carnera

Daha iyi düzenleme: “Ben Kaptan” için Marco Spoletini

En iyi başrol oyuncusu: “Palazzina Laf” için Michele Riondino

Cecilia Mangini Ödülü – En İyi Belgesel: Mario Martone'dan “Orada biri beni seviyor”

En iyi makyaj: “Kaçırıldı” için Enrico Iacoponi

En iyi saç modeli: “Kaçırıldı” için Alberta Giuliani

David Genç: “Hala Yarın Var”

En iyi besteci: “Adagio” için Subsonica

En iyi yön: “Ben Kaptan” için Matteo Garrone

En iyi yapımcı: Archimede, Rai Sineması, Pathe', “Ben Kaptan” için Tarantula

En İyi Görsel Efekt – Vfx: Laurent Creusot, Massimo Cipollina “Ben Kaptan” için

Daha iyi ses: “Ben Kaptan” için Maricetta Lombardo, Daniela Bassani, Mirko Perri, Gianni Pallotto

En iyi kısa film: Margherita Giusti'den “Köfteci”

En iyi uluslararası film: Justine Triet'den “Bir Düşüşün Anatomisi”

En iyi film: Matteo Garrone'dan “Kaptanım”

Gecede ayrıca şu isimler de ödüllendirildi:
David İtalyan açıklamaları – İtalyan Yükselen Yıldızları 2024: Cecilia Bertozzi, Domenico Cuomo, Michele Eburnea, Leonardo Maltese, Fotinì Peluso ve Yile Vianello

Özel Davut Vincenzo Mollica'ya

David'e Yaşam Boyu Başarı Ödülü Giorgio Moroder ve Milena Vukotiç'e.

Özel David ve Vincenzo Mollica'yı ayakta alkışlıyoruz

Kırk yılı aşkın süredir İtalya'daki eğlence dünyasını anlattığı için özel David ödülüne layık görülen Vincenzo Mollica, Cinecittà'nın 5. stüdyosunda ayakta alkışlandı.