“20. Cadde Yakınlarındaki Doğu Nehri Yolu Boyunca Yürüyordum”

Bilgin

Global Mod
Global Mod
‘Birlikte kalalım’

Sevgili günlük:

Saksafon çalan bir adamla karşılaştığımda 20. Cadde yakınlarındaki Doğu Nehri kıyısındaki patikada yürüyordum. Ona sesinin iyi olduğunu söyledim ve pratik yapıp yapmadığını sordum.

“Hayır,” dedi. “Çalışıyorum.”

Kafam karışmıştı çünkü ona oynaması için bir şeyler vermek isteyenler için bahşiş kavanozu yoktu.

“Nasıl çalışıyorsun?” Diye sordum.

“Bir adam ve bir kadın patikada koşarak gelecekler,” dedi. “Geldiklerini gördüğümde oynamaya başlayacağım. Ve bana ulaştıklarında, adam koşmayı bırakıp dizlerinin üzerine çökecek ve evlenme teklif edecek.”

Sonra bize doğru koşan uzaktaki bir çifti işaret etti.

“Bak, işte geliyorlar!” dedi. “Artık uzaklaşsan iyi olur.”

Hala her şeyi görebileceğim ve duyabileceğim yaklaşık 50 fit ötedeki bir noktaya koştum. Saksafoncu, bir evlilik teklifi için mükemmel gibi görünen bir şarkı söylemeye başladı: Al Green’in “Let’s Stay Together.”

Çift yakınlaştıkça, bu çok özel, samimi sahneye tanık olma ihtimali beni heyecanlandırdı.

Sonunda, tam olarak saksafoncunun önüne geldiler ve sonra koşmaya devam ettiler.

Adam korkmuş ve fikrini mi değiştirmişti? Saksafoncu bir teklifle ilgili hikayesiyle beni mi çekiyordu? Ben soramadan o çekip gitti ve aklımda tekrar tekrar çalan “Let’s Stay Together” ile baş başa kaldım.

— Alan Yaşin

2022’nin En İyi Büyükşehir Günlüğü Girişi İçin Oy Verin

Bu yıl Aralık ayı sonuna kadar 250 Günlük girişi yayınlamış olacağız. En iyisini seçmek için yardımınıza ihtiyacımız var. New York Times editörleri, alanı beş finalistle sınırlandırdı. Şimdi favorinize oy vermek size kalmış.

Bar Taburesi Blues

Sevgili günlük:

Yukarı Batı Yakası’ndaki dairemden taşınıyordum ve artık kullanamadığım iki kısa bar taburem vardı. New Yorkluların genellikle bu tür eşyalarla yaptığı gibi, onları kaldırımda bırakmaya karar verdim.

Onları kaldırıma bıraktıktan yirmi dakika sonra geri döndüğümde gitmiş olduklarını ve yerlerinde uzun, sallanan bir taburenin durduğunu gördüm.

— Melanie Petersen

Goody Anladım

Sevgili günlük:

Yıl 1958’di ve ilk American Express kartları yakın zamanda basılmıştı. 19. yaş günüm için, ailem beni bir doğum gününe kaydettirdi ve amacını açıkladı: En azından hemen değil, tıslamak için paraya ihtiyaç duymadan bir şeyler satın almak için kullanabilirdim.

Bir hafta sonra, Connecticut’taki evimden New York’a yaptığım bir günlük gezi sırasında yeni kartı denemeye karar verdim. Kısa süre sonra kredi kartlarının henüz yaygın olarak kabul edilmediğini keşfettim. New Haven Demiryolu sadece nakit para kabul ederdi. Metro, otobüs, taksi ve sosisli sandviç satıcıları için aynı.

Bir Sam Goody mağazasında durdum. Görünüşe göre American Express kartını orada bir şeyler satın almak için kullanabilirdim, ama tamamen param bitmişti. Metro ve trenle eve gitmek için nasıl tıslayacaktım?

Birkaç albüm seçtim ve tıslamak için sıraya girdim. Kasaya geldiğimde kasiyere kartımı verdim ve beni aradı.

Kartı bana geri verdiğinde, gergin bir şekilde arbitraj gibi bir şey için ilk girişimimi yaptım.

“Bana bir iyilik yaparmısın?” Diye sordum. “Nakit sıkıntısı çekiyorum, bu yüzden sonraki birkaç müşteri için, ürünlerini kredi kartımdan tahsil edip, ardından bana eşit miktarda nakit verebilir misiniz?”

Teklifi bir dakika düşündü.

“Tabii,” dedi. “sorun yok.”

Yüksek finans dünyasındaki ilk maceram, Sam Goody sayesinde.

— David Klahr

Çözülmüş mü?

Sevgili günlük:

1990’ların sonlarında bir öğleden sonra, bir iş görüşmesine gitmek üzere şehir merkezindeki bir trendeydim. Gerekli siyah pantolonu giyiyordum ve bir evrak çantası taşıyordum.

Bir kapının önünde durdum ve karşı takımı ayna gibi kullanarak gömleğimi içeri mi sokayım yoksa açık mı bırakayım diye değerlendirdim.

Derme çatma aynamın yanında oturan bir adam, seçeneklerimi değerlendirirken beni izledi. Benim gibi 20’li yaşlarının sonunda görünüyordu, elinde bir fincan kahve vardı ve kirli giysiler ve inşaatta çalıştığını düşündüren botlar giyiyordu.

Gözünde bir parıltıyla, sıkışmış seçeneği onayladı, başını salladı ve gülümsedi. Arabadaki başka kimse fark etmedi ve bir sonraki durakta indi.

İşi alıp almadığımı hatırlamıyorum ama onaylayıcı gülümsemesini hatırlıyorum.

— Lara Kohen

Astoria Kaldırımı

Sevgili günlük:

Bir kolunda yeni doğan kızını ve diğerinde bir Noel ağacını tutan arkadaşım, bir Noel pazarı tarafından yavaşlatılan hüsrana uğramış bir yaya kalabalığının arasından dar bir Astoria kaldırımından aşağı doğru ilerledi.

“Hey,” diye bağırdı bir ağaç satıcısına. “Hangi ağaç daha pahalı – bu mu yoksa şu mu?”

“Bu duruma göre değişir,” dedi satıcı. “Hangisini daha çok seviyorsun?”

— Casey Barrett

Okumak
tüm son girişler ve bizim gönderim yönergeleri . Bize e-posta ile ulaşın günlü[email protected] veya takip et @NYTMetro Twitter’dan.

Agnes Lee’nin çizimleri