2030’a kadar: Daha fazla Apple tedarikçisi karbonu azaltmak istiyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Apple CO’yu istiyor2-Tedarik zincirinde mümkün olan en kısa sürede tarafsızlığa ulaşmak. Şirket, 2030 yılına kadar daha da fazla üretim ortağının ve bileşen üreticisinin yenilenebilir enerji kaynaklarına geçeceğini duyurdu. Çarşamba günü yapılan açıklamaya göre, toplamda “250’den fazla küresel üretim ortağı” taahhütte bulundu. Tedarik zincirinde kullanılan toplam yenilenebilir enerji üretimi, geçen yıla göre yaklaşık %30 artışla şu anda 13,7 gigawatt’tır.

2030’a kadar karbondan arındırılmış tedarik zinciri

Hedef, önümüzdeki yedi yıl içinde şirketin tüm tedarik zincirini karbondan arındırmak. Ancak, 28 ülkeden 250 tedarikçi şu anda Apple’ın doğrudan üretim harcamalarının yalnızca %85’ini oluşturuyor, bu nedenle daha fazla tedarikçinin eklenmesi gerekecek. Alternatif olarak, Apple iklim denkleştirmelerini finanse edebilir. Burada en az 4.7 milyar dolar, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanına yönelik sözde yeşil tahvil olarak ihraç edilecek.

Apple, ofis ve perakende satış noktalarını etkileyen grubunda uzun süredir iklim açısından nötr olmuştur. Ancak şirket, ürünlerinin yalnızca küçük bir kısmını ürettiği için sorumluluğun çoğu tedarik zincirindedir. Apple yıllardır onlarla pazarlık yapıyor ve hedefler belirliyor.

Cook: “Yeni nesil yeşil teknoloji”

“Apple’da biz CO’lar olarak çalışıyoruz2Apple’ın CEO’su Tim Cook, iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki acil görevde daha fazla ilerleme kaydetmek için her gün tarafsız ve yenilikler sunuyor. Şirket, ortaklarıyla birlikte “yeni nesil yeşil teknolojilere” yatırım yapıyor. “ama onlara hükmetme kararlılığımız da öyle”.

ABD’de, Apple’ın şu anda Tedarikçi Temiz Enerji Programında 27 tedarikçisi var. Çin’de, Apple’ın tedarik zincirindeki “yaklaşık 70” şirketin “%100 yenilenebilir elektrik” taahhüdünde bulunduğu söyleniyor. AB’de 30 Apple ortağı katılmak istiyor, altısı şimdiden Apple ürünleri için %100 karbondan arındırmayı başardı. Bunlara Bosch Sensortec ve VARTA Microbattery dahildir. Apple, Japonya ve Güney Kore’de şirket için iklime zararsız bir şekilde üretim yapan veya bunu yapma niyetini beyan eden sırasıyla 34 ve 18 üreticinin adını veriyor.

Mac'ten daha fazlası ve

Mac'ten daha fazlası ve

(bsc)

Haberin Sonu