Aiello, kalpten bir dönüş "Romantik": "Hafifliği yeniden buldum ve şimdi kendimdeyim"

Felaket

New member
Bu üçüncü projede, Aiello bir kez daha her şeyi büyük bir tutkuyla halletti. Hayat boyu yol arkadaşı olan Brail’in yanı sıra yeni işbirlikleri (Simonetta, Sine) ekledi ve sonuç anında, şiirsel, taze bir kayıt oldu. Müzikten önce yeni karşılaşmalar, seyahatler, değişimler olan, şiir ve gerçek hayatla dolu gururlu bir pop kaydı. Ve sonra seks, yemek, deniz – sanatçının poetikasını karakterize eden unsurlar. 28 Mayıs Pazar Aiello, hayranlarıyla buluşmak ve yeni albümün kopyalarını imzalamak için saat 16.00’da Piazza Duomo’daki Mondadori Kitabevi’nde Milano’da olacak. “İki yıldır bu anı bekliyordum – diyor -. İki yılımı sese dikkat etmeye, bir şeyler yazmaya adadım. Sonuç, taze, anında, hafif bulduğum bir kayıt. Ama bu bir hafiflik. bu dikkatsizlik değil”.

Kaydı dinlerken sanki öfkenizi ve gerginliğinizi üzerinizden atmış gibi yeni bir ruh hissedersiniz. Bu mu?

Diski işlemek için geçen süre ne olursa olsun, işi kendim yaptım. Herkes tarafından beğenilmek ve onaylanmak zorunda olduğum için performans kaygım üzerinde çalışmam gerekiyordu. Özellikle sayılarla ve konsensüsle ilgili bu işte herkesin başına gelen bir dizi zihinsel oral seks. Ama iyi yaşamıyordum, bu yüzden bir ara vermek ve doğru yolu bulmak istedim. Ve söyleyecek bir şeyim olduğunda geri gel.

Sanremo 2021’e katılımınızı da düşünüyorum, çok ücret. Geri dönüşü olmayan bir noktaya mı geldiniz?

Geriye dönüp baktığımda neredeyse şefkatle bakıyorum, bir önceki albüm olan “Meridione”yi seviyorum ama aynı zamanda prodüksiyonda da katmanlarla doluydu, çünkü bu ikinci albümü hak ettiğimi kanıtlamak istedim. Bugün açık yüreklilikle söylüyorum: Halkın güzel bulacağını umsam da, “Romantico”daki cevabı hafife alıyorum, anladım ki, herkes beni ille de seviyor diye yaşayamaz.

Kapak fotoğrafı, Aşk Tanrısının oklarıyla delinmiş olmanı temsil ediyor ama aynı zamanda sana San Sebastiano’yu hatırlatıyor…

Daha sonra öğrendim. Bu imaj için, “romantiklerin ultra lideriysen” bana “hikayelerimizin aşk tanrısısın” diyenlere kapılmama izin verdim. Ve sonra çılgınca havalı olan San Sebastiano’yu keşfettim, aynı zamanda gey topluluğunun bir simgesi. Mutluyum çünkü bazı güzel cevaplar var.

Albümde Gaia ve Alessandra Amoroso ile birlikte iki özellik var. Şarkılar gelmeden önce mi doğdu yoksa sesleri mi düşünüldü?

Şarkılar aslında daha önce doğdu. “Gitmeyeceğim” için bana denizi hatırlatacak bir kadın sesine ihtiyaç duydum ve Gaia’nın sesi muhteşem, ona yazdım ve hemen heyecanlandı. Alessandra ile parça zaten oradaydı. Müzik setinin önünde demolarımı dinliyorduk, “Panc”a geldik ve o duygulandı. Ne pahasına olursa olsun denemek istiyordu. Ertesi gün stüdyodaydık.

Bir süredir aranızda çok yakın bir ilişki var, bir işbirliği düşünmeniz doğal değil miydi?

Kalbi ve vokaliyle inanılmaz bir sanatçı olduğunu düşünüyorum ama ona bunu asla istemezdim çünkü o bir arkadaş. Paradoksal olarak, bir arkadaşınızla çok daha alçakgönüllü ve isteksizsiniz. Bu “ilk çocuk” bizi çok gururlandırıyor.

Bu projenin başladığı, sizi engelleyen bir şarkı var mı?

“Romantic” bu albüme kavramsal düzeyde A verdi. Kişilerarası ilişkilerde de kendimde bir evrim görmeye başlıyordum. Zehirli sanallık yeter. Cep telefonuyla bu kadar beğeni ve “beğeni” yeter, hadi seks yapmaya geri dönelim! Ben deri ve karşı deriden biriyim. Bu zamanlarda romantik olmanın bir cesaret eylemi olduğunu düşünürken. Doğduklarında hepsinin aynı kolyenin parçaları olduğunu gördüm.

Sağlıklı bir eylem olarak sosyal kopukluk, birçok yönden ortaya çıkan bir şeydir. Bu şekilde deneyimlediniz mi?

Bir iş meselesi için sosyal medyadan ve sanaldan hiçbir zaman tam bir kopukluk yapmadım. Bu bir buçuk yılda bile hayranlarla konuşmak için her zaman sabit bir konu var. Genelde bu tür dinamiklerden mümkün olduğunca az etkilenmeye çalışırım çünkü herkesi incitirler. Güzel şeyler için bile her gün içime bir aşk çığı geliyor ama bu da zorlayıcı. Çok aşk yoruyor, bundan besleniyorum, çok mutluyum ama aynı sebepten dolayı duygusallığımın kuvvetli olduğunu düşünüyorum, bunun talepkar bir şekilde geldiğini hissediyorum. Bu nedenle biraz mesafe alınmalıdır.

Şarkıları yazmak ne kadar sürdü?

Şarkıların doğumundan bir buçuk yıl. Ama parçayı “Libero” ile kapatacağımı biliyordum. Kısmen piyano ve ses olduğu ve oldukça klasik bir kapanış olduğu için. Ama aynı zamanda aşkın ve özgürlük arayışının öyküsünü tamamladığı için. Bu, beni bir filtreyi kaldırmaya, başkalarına karşı dürüst olmaya iten gündelik bir söylem. Sadece piyanonun önünde boşum diyorum, asıl iş başka insanlarla tanışmaya başladığın zaman oluyor. Kendime karşı görevim bu, kendime karşı olabildiğince özgür ve sakin olmak.

Şimdi sonbahardaki gerçek turdan önce ilk canlı yayınlara sahip olacaksınız.

Yaz, motorları ısıtıyoruz ve ardından sonbahar kulüp turu. Yazmak güzel, heyecan verici ve terapötik bir aşamadır. Ama sahne gerçek aşkın yeridir, yalan söylemezsin mesafeleri kısaltma ihtimali vardır. Önceki turda gördüğüm tüm güzellikleri çoğaltmayı umuyorum.

“Romantico Turu”nun ilk tarihleri

17 Haziran Cumartesi – Centuripe (EN), Calanchi Festivali

1 Temmuz Cumartesi – Napoli, Palazzo Reale

29 Temmuz Cumartesi – Montesilvano (PE)

Deniz Tiyatrosu 19 Ağustos Cumartesi – Diamante (CS), Cirella’nın Amfitiyatro Harabeleri

Sonbaharda kulüplerde “Romantik Tur” tarihleri

8 Kasım Çarşamba – Padua, Salon

10 Kasım Cuma – Senigallia (AN), Mamamia

12 Kasım Pazar – Molfetta (BA), Eremo Kulübü

16 Kasım Perşembe – Napoli, Casa della Musica

22 Kasım Çarşamba – Floransa, Toskana Salonu

25 Kasım Cumartesi – Bologna, Estragon Kulübü

26 Kasım Pazar – Torino, Teatro della Concordia

3 Aralık Pazar – Milano, Fabrique

5 Aralık Salı – Roma, Oditoryum Parco della Musica (Sala Sinopoli)