Andrew Cuomo’yu Ele Geçiren Şerif

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bugün Çarşamba. Bugün eski Vali Andrew Cuomo’yu kabahatli seks suçuyla suçlayan şerifle tanışacağız. Ayrıca Thomas Edison’un dişlerini batırdığı bir piyano da göreceğiz.

Kredi. . . The New York Times için Patrick Dodson

NY, Albany County şerifi olarak eski Vali Andrew Cuomo hakkında suç duyurusunda bulunan Craig Apple Sr., bazı Demokratlar arasında daha az batabilecek bir sorunda gezinmesiyle “Teflon şerifi” olarak bilinir. usta politikacı.

Ancak, Ekim ayında Cuomo’yu kabahatli bir cinsel suçla suçladığından beri, kendisini asla geçmek zorunda olduğu kadar sert bir suda bulmamıştı. Üç meslektaşım – Dana Rubinstein, Grace Ashford ve Jane Gottlieb – Cuomo ve ortaklarının Apple’ı bir “kovboy şerifi” olarak reddettiğini ve onu eski kinleri beslemekle suçladığını yazıyor. Apple’ın bütünlüğünü baltalamayı umarak, Apple’ın “Yasayı nasıl manipüle edeceğimi biliyorum ve bunda oldukça iyiyim. ”

Kayıt ilk olarak Apple 2011’de şerif adayı olurken su yüzüne çıktı. O zafere yelken açtı ve o zamandan beri bir değil iki kez yeniden seçilmek için yarıştı – rakipsiz.

Apple’ın büyüdüğü yere çok uzak olmayan Selkirk’te Demokrat bir ilçe yasa koyucusu ve lise biyoloji öğretmeni olan Matthew Miller, “Oyunun zirvesindeyken Andrew Cuomo bile şerifimizi itibarsızlaştırmanın zor olacağını söyleyebilirim” dedi. “Bir iyi niyet deposu var. ”

[Andrew Cuomo’yu hapse atmak isteyen Şerif]

Sebeplerden biri, bir ilçe şerifi için olağandışı olan ilerici bir sicile sahip olması. Hapishanenin az kullanılan bir kanadını evsizler için yurt tarzı konutlara dönüştürdü ve opioid bağımlılığı olan mahkumlar için tıbbi yardımlı tedavi düzenledi. Ve geçen kış koronavirüs vakaları patladığında, ofisi hızlı Covid-19 testleri ve aşıları sağladı, Cuomo valiyken “valinin odasının güçlü desteği” ile mümkün olduğunu söylediği bir hareket.

Cuomo aleyhindeki şikayet, Cuomo’nun eski yönetici asistanı olan Brittany Commisso’nun hesabına dayanıyordu. Cuomo’ya yönelik cinsel taciz suçlamaları, bir eyalet başsavcısının raporunun temelini oluşturan ve sonunda şerifin ofisine gittiği Ağustos ayında istifasına yol açan bir düzine kadından biriydi.

Cuomo’nun müttefikleri, Apple’ın suçlamanın zamanlamasını, Cuomo aleyhindeki suçlamanın kamuoyuna açıklanmasından bir gün sonra vali adaylığını açıklayan eyalet başsavcısı Letitia James ile koordine ettiğini öne sürdüler. Koordinasyona dair hiçbir kanıt ortaya çıkmadı.

Albany bölge savcısı David Soares’in de eleştirileriyle karşı karşıya kaldı ve henüz davayı açıp açmayacağını söylemedi. Cuomo’nun Ocak ayına ertelenen duruşmasında erteleme talep eden ve kendisine gecikme hakkı verilen Soares, Şerif Apple’ın “rahatsız edici” soruşturma yöntemleriyle uğraştığını ve potansiyel olarak “aklayıcı” kanıtları gizlediğini söyledi.

Apple, Soares’i dahil etmeden suç duyurusunda bulunmanın bölge savcısını kovuşturmaya zorlamak için bir hareket olduğu yönündeki spekülasyonları reddetti.

Şerif Apple, “Dinleyin, o bölge savcısı, bu davada ne yapması gerekiyorsa onu yapabilir” dedi. “Yani, tamamen ona bağlı. Bu onun ayrıcalığı. Ama onu içeri aldığımı söyleyemem. Bence bu haksızlık. ”

<saat/>

Hava durumu

Sıcaklıkların 40’ların altına düştüğü, çoğunlukla bulutlu bir günde yağmur ve kar ihtimali bekleyin. Akşam 30’larda sıcaklıkla bulutlu olacak.

alternatif yan park

Bugün askıya alındı (Immaculate Conception).

<saat/>

En son New York haberleri

• Long Island’lı bir adam, sekiz yıl boyunca gönderilen düzinelerce nefret dolu mektupta L.G.B.T.Q. gruplarına ve liderlerine yönelik şiddeti tehdit etmekle suçlandı.
<saat/>

Thomas Edison ses ısırmasını icat etti

Kredi. . . James Barron

Thomas Edison herkesin bildiği tüm bu icatları hayal etti. Ayrıca piyanosunun sesini almak için benzersiz bir yöntem geliştirdi. Enstrümanı çalarken ısırdı.

Edison o kadar sağırdı ki ağzını piyanonun üzerine koyup çiğnedi. Bu, sesin titreşimlerini hissetmesine izin verdi.

Görünüşe göre piyanolarından en az birinde – 40 yıldır sahip olduğu bir Steinway kuyruklu – izlerini bırakmış. Hala dişlek küçük girintileri var.

Edmund Morris’in 2019’da yayınlanan biyografisi “Edison”dan piyano kemirme hikayesini hatırladım. Edison, “Dişlerimin arasından duyuyorum” dedi. “Dişlerimi tahtaya ısırırım ve sonra iyi ve güçlü olurum. Morris, bunun “salyalamadan yapmanın zor” olduğunu ve Edison’un bazı fonograflarının -dişlerini bunlara batırdığını- “muazzam bir kemirgen tarafından vahşileştirilmiş gibi göründüğünü yazdı. ”

Piyanonun ahşabındaki dişlek girintiler. Kredi. . . James Barron

Edison, Haziran 1890’da bir Model B olan Steinway için 725 dolar ödedi. O dönemden kalma birçok piyano gibi, sadece 85 tuşu var. Steinway, 1892’de, Model B’nin atası olan 88 notalı bir versiyon ekledikten bir yıl sonra, 85 notalı Model B’leri yapmayı bıraktı.

Edison’un piyanosu 1929’da satıldı ve yıllar içinde birkaç kez el değiştirdi. Şu anki sahibi – piyano işinde 40 yıldan fazla bir süre sonra kendisine “Steinway avcısı” diyen Robert Friedman – Ocak ayında, görünmeden, çalınmadan ve habersiz satın aldı.

Florida’da olduğu ve Long Island’da bir emlak satışında olduğu için görülmedi ve oynanmadı.

Edison’un sağırlığıyla nasıl başa çıktığını bilmiyordu. Sadece piyanonun bir zamanlar Edison’a ait olduğunu biliyordu – kaynağını belirlemek için evrak işi vardı. 45.000 doların biraz altında ödediğini söyledi – geçmişi Edison’u içermemiş olsaydı çok daha fazla – ve çekiçleri yeniden düzenlemek için Yonkers, N. Y.’deki bir piyano teknisyenine gönderdi, “daha iyi çalmasını sağlamak için. ”

Hiç kimse ona kilit rayının, anahtarların üzerindeki tahta şeridin biraz hırpalanmış göründüğünü söylemedi.

Friedman, Edison fonograf koleksiyonuna sahip bir müzisyen ve Edison meraklısı olan arkadaşı Charles Frommer’a satın alımından bahsetti. Frommer, Friedman için akort etmek için uğradığında, “piyanonun başında durdu ve aşağı baktı ve ‘Bunlar Edison’un ısırık izleri’ dedi,” dedi Friedman. “Neredeyse Edison odadaymış gibi hissettim. ”

Geçen gün New Paltz, N.Y.’de Friedman’ı ziyaret ettiğimde ve piyanoyu Edison gibi dinleyip dinlemediğini sorduğumda Edison’un varlığını hissettiğimi söyleyemem. Frommer, Friedman’ın dişlerinin onlara dokunmaması için ısırık izlerinin üzerine küçük bir tahta parçası kaydırdıktan sonra sevecen bir şekilde ısırdı.

“Tonu hissedebiliyordum,” dedi Friedman birkaç nota çaldıktan sonra. Bu hissi “tuhaf” olarak nitelendirdi, “kafanızın tamamı bir akort çatalıymış gibi” hissettiğini söyledi. ”

Friedman, DNA için ısırık izlerini test ettirmedi – Edison’un genetik materyalinden herhangi birinin kalıp kalmadığını kim bilebilir?

Ancak karısı Ronnie Rosenberg-Friedman’ın hiç şüphesi yoktu.

“Eskiden diş hijyenistiydim” dedi. “Bunlar kesinlikle kesici dişler. ”

<saat/>

Okuduklarımız

• Metropolitan Diary’nin 45. yıldönümü için, 2021’in en iyi Günlük girişini seçmek için yardımınızı istiyoruz. Oylarınızı burada verin.

• The New York Post, Doordash’ın Chelsea’de yalnızca teslimat yapan bir marketin açılmasıyla 15 dakikalık teslimat dünyasına yaptığı son girişimini bildirdi.

• Ne izliyoruz: Times için bir Metro muhabiri ve The New York Times Magazine için çalışan bir yazar olan Jazmine Hughes’a, pandeminin şehrin kültürel manzarasını nasıl yeniden şekillendirdiği hakkında bir konuk paneliyle katılın: Oyun yazarı Lynn Nottage, sanatçı Laurie Anderson ve yazar Sarah Schulman. 9 Aralık’taki sanal etkinlik için R.S.V.P.
<saat/>

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Gevrek bir Bronx öğleden sonra

Sevgili Günlük:

Gevrek bir Bronx öğleden sonra, 3 haftalık oğlumu ilk mahalle gezisine hazırladım, onu arabasına yerleştirdim, iki battaniyeye kundakladım ve eşleşen eşarp ve eldivenlerle dolgulu bir kar tulumu.

Oğlumuzla ilk kez karşılaşan bir komşumuzla lobiye inen asansörü paylaştık. Kendisi de üç çocuk annesi olan kadın tatlı tatlı gülümsedi.

“Bebeğiniz çok sıcak ve aşırı ısınmış” dedi. “En azından şu battaniyelerden birini çıkar. ”

Bebeğimin kontrolsüzce terlediğini hayal ederek kadına teşekkür ettim, bir battaniyeyi çıkardım ve atkısını gevşettim.

Başka bir komşuyla karşılaştığımızda neredeyse lobiden ön kapıya ulaşmıştım. Oğluma gülümsedi ve sonra bana onaylamayan bir bakış attı.

“Ah hayır, tatlı bebeğin donacak,” dedi. “Başka bir battaniyeye ihtiyacı var ve o atkı boynuna dolanmalı!”

Cevap veremeyecek kadar afalladım, beklediği taksi yanaşırken ona gülümsedim.

Huzur içinde uyuyan bebeğime baktım, lobinin kapısını açtım ve birlikte ilk gezintimizi yaparken canlı, kış gibi temiz havanın bizi sarmasına izin verdim.

– Roberta Friedman

Agnes Lee tarafından resmedilmiştir.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğünü buradan okuyun .

<saat/>

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. – J.B.

P. S. İşte bugünün Mini Bulmaca ve Yazım Arısı . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Melissa Guerrero, Rick Martinez ve Olivia Parker, New York Today’e katkıda bulundu. ekibe adresinden ulaşabilirsiniz.
nytoday@nytimes. com .

.