Carlo Buccirosso sarı bir komedi ile Manzoni’ye

Felaket

New member
Kahkaha ve gerilim arasında gidip gelen bu yeni komedinin yazarı, yönetmeni ve kahramanı Carlo Buccirosso. Bir süredir evlilik krizi içinde olan sorumsuz bir banka memuru, derin bir memnuniyetsizlik anı yaşıyor. Sürekli bir spazmodik özgürlük ve yeni yaşam deneyimleri arayışı içinde, kısa süre sonra kendisini komşunun ot sendromu tarafından boyun eğdirilmiş olarak bulacaktır. Ya sizden farklı olan ve her şeyi sizden daha fazla başaran birine karşı duyduğunuz bu çekim, durdurulamaz bir cinayet cümbüşüne dönüşürse? Bizi merakta bırakacak, gizem ve ironi dolu ezici bir gösteri! “Hepsi ev yapımı. Klasikleri sevmediğimden değil, enflasyon görüyorum, doymuyorum. Çok fazla yapıyor onları. Kendi metinlerimi yaparak, Rab’den bu hediyeyi aldım. Yazabilmek ve yazabilmek. Tiyatro kadar büyük bir insan kitlesine bir şeyler söylemek bir ayrıcalıktır”.

Bu komedi nasıl ortaya çıktı?

Bazen başlıktan başlıyorum. Bu bir gerilim ama aynı zamanda bir önceki gibi niyetimden doğan bir komedi: “Darbe sahnesi” adlı bir gerilim filmi yazmak istediğimi söyledim ve yazdım. Bu yıl, senaryoları muhteşem olan büyük bir gerilim ustası Hitchcock’a sahip olmanın katkısıyla başladım. Çocukluğumdan beri bende var. Her karakteri yazılmış bir kitaptı, en uçarı pasajları bile bir başyapıt gibiydi. Tüm karakterlerin ilginç bir şeyler söylediği bir komedi yapmaya çalıştım. Ve sanırım başardım çünkü iki ve on saatlik gösteriden sonra herkes hâlâ sessizce dinliyor çünkü nasıl biteceğini öğrenme arzusu var.

Son işlerinizi karakterize eden sarı ve komedi arasındaki kesişme tutkusu nereden geliyor?

Hitchcock’tan. Filmlerini izlerseniz, ne de olsa komedi olduklarını anlarsınız. İki arkadaşın bir arkadaşını boğmasıyla başlayan “Boğazdaki Yumruk” bile bir komedi, kahkaha da var, gerilim de var ama çılgın ironi de var. Neden ben de yapmak zorunda değildim?

Sarı-komik mekanizmanın ötesindeki komedi, merkezde başkalarının yaşamlarına yönelik kıskançlık barındırır. Bugün çok yaygın bir şey.

Başlıkta her şeyin bir açıklaması var ama aynı zamanda en güncel atasözlerinden biri. Sosyal medyanın istilası ile bu atasözünü daha da yeşil hale getirdiler. Başkalarınınkine bakıp daha güzel olduğuna inanarak kendi hayatından uzaklaştırırlar. Bu dönemin şeytanı sosyal medya. Profilime sağlıklı, çok hafif bir şekilde bakarım, daha fazla takipçim olmasını umursamıyorum. Birçoğunun iş olmayan bir şeyle servet kazanmasına üzüldüm.

Parça nasıl inşa edilir?

Sinematografik bir teknikle: Son sahneden başlıyorum. Halıya sarılı bir ceset var, kim ve neden olduğunu kimse bilmiyor ve hikayeyi keşfetmek için geri dönüyoruz. Diğer şeylerin yanı sıra, ilk sahnenin etkisi büyük: perde açıldığında olay yeri beliriyor, çatı katı tamamen darmadağın oluyor, gerçek bir felaket. Sonra bir an karanlık zamanı ve her şey yerli yerinde başlıyoruz. Teatral bir büyü.

Ayrıca bu şovu, genellikle tasarruf etme eğiliminin olduğu bugün gördüğümüzden farklı: çok geniş bir oyuncu kadrosu, son derece iyi bitmiş bir senografi…

Yapım yapmak çok pahalıya mal oldu, ne yazık ki bugün tiyatronun artık bir iş olmadığı doğru. Bana maliyetinin çok yüksek olduğunu söylemeye çalışıyorlar. Daha az oyuncu yapamaz mısın? Daha kolay bir sahne var mı? Hayır, karakterlerimin hepsi işlevsel. Kahramandan komiye. Kapıyı üç kez çalan komi, Hitchcockvari bir karakter.

“Çimler her zaman diğer tarafta daha yeşildir” yazmanız ne kadar sürdü?

Bu beni meşgul eden komedi ve ben de bir filmden vazgeçmek zorunda kaldım. Bana iki tane teklif etmişlerdi, birini beğenmedim, evet ama zamanım olmayacaktı. Bu şovu yazmam dört buçuk ayımı aldı. Benim için her gün bir doğrulamadır. Neredeyse her zaman kalkıp yazdığımda yeniden bir şeyler görüyorum, her gün ilk sayfadan başlıyorum.

Komedi ilk çıkışından bu yana herhangi bir şekilde değişti mi?

Bir şey hakkında ikinci kez düşünmek benim için zor, bunu bana düşündüren halktır. Özellikle komik şeylerde veya net olmayan bazı bölümlerde. Komik bir mekanizma çalışmıyorsa ve hikayeye hizmet etmiyorsa, onu hemen ortadan kaldırmalıyım. İlk performanslar trajik çünkü sahnede seyirciyi dinlemem, oyuncuların nasıl davrandığını görmem ve karakterimi takip etmem gerekiyor. Ama sonunda alkış geldiğinde üç kat daha değerli bir keyif oluyor.

Carlo Buccirosso ile Maria Bolignano, Elvira Zingone, Peppe Miale, Fabrizio Milano, Donatella De Felice ve Fiorella Zullo sahnede. Sahneler Gilda Cerullo ve Renato Lori’ye ait.