Çocuk Deva Fonlarından 2,8 Milyon Dolar Çalmakla Suçlanan Eğitim Firmaları

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Çarşamba günü açıklanan federal bir iddianameye göre, Brooklyn’de en az dört eğitim şirketi işleten bir adam, hükümete asla sağlamadığı çocuk deva hizmetleri için 1 milyon dolardan fazla fatura verdi ve düşük gelirli ailelere yardım amaçlı programlardan para kazandı.

48 yaşındaki yönetici Martin Handler Çarşamba günü tutuklandı ve diğer suçların yanı sıra devlet fonlarını çalmak ve elektronik dolandırıcılık komplosu ile suçlandı. Ayrıca küçük erkek kardeşi de dahil olmak üzere dört ortağı da suçlandı.

Bir yıl süren bir dolandırıcılıkta, Bay Handler ve bir sanık, bazılarının gizlice sahip olduğu şirketler aracılığıyla en az yaklaşık 2,8 milyon dolar çaldı, fazla fatura verdi ve geliri kullanılmayan işleri dağıtmak, gayrimenkul satın almak ve bir dizi tarihi eser satın almak için kullandı. Savcılar, müzayedelerde dini eserler olduğunu söyledi.

Bay Handler, hararetli dindar Hasidic topluluğu da dahil olmak üzere, öncelikle Ortodoks Yahudi çocuklara hizmet veren birkaç şirketi yönetiyor. Çocuk deva şirketlerine ek olarak, yeşivalar olarak bilinen Yahudi dini okullarında özel eğitim hizmetlerinin en çok kazanan sağlayıcıları arasında yer alan firmaları da yönetiyor. Toplamda, eğitim şirketleri her yıl on milyonlarca dolar devlet fonu aldı.

ABD’nin New York Güney Bölgesi savcısı Damian Williams yaptığı açıklamada, “Sanıklar, toplumun en savunmasız üyelerine fayda sağlamayı amaçlayan programlardan hırsızlık yapan planlara küstahça katıldılar” dedi. “Planları para birimi olarak çocukları kullandı.”

Dava, Bay Williams’ın ofisinin kamu yolsuzluk birimi tarafından ele alınıyor.

ABD’nin New York Güney Bölgesi başsavcısı Damian Williams, sanıkların planlarının “çocukları para birimi olarak kullandığını” söyledi. Kredi… The New York Times için Jefferson Siegel

Avukatı Gedalia M. Stern, Bay Handler ve diğer sanıkların Çarşamba günü suçsuz olduğunu kabul ettiğini söyledi. “Hükümet iddianamedeki birçok gerçeği yanlış biliyor ve Bay Handler bunu kanıtlamayı dört gözle bekliyor” diye ekledi.

Bay Handler, yıllardır New York City özel okullarında en çok kazanan özel eğitim sağlayıcılarından biri olmuştur. Kayıtlara göre, özel eğitim şirketleri geçen yıl yaklaşık 17 milyon dolar aldı.

Şirketler, geçen ay New York Times’ın Ortodoks ve Hasidik topluluklardaki özel eğitim sağlayıcılarının bazen ihtiyaç duyulmayan, hatta sağlanmayan hizmetler için vergi mükelleflerinden beklenmedik bir şekilde para aldığını ortaya çıkaran bir soruşturmada açıklanan kuruluşlar arasındaydı.

Times, Eylül ayında, Brooklyn ve aşağı Hudson Vadisi’ndeki çok sayıda Hasidik erkek yeşivasının, temel laik bir eğitim sağlamada başarısız olurken, son yıllarda vergi mükelleflerinden yaklaşık 1 milyar dolar topladığını bildirmişti.

Çocuk deva şirketlerini içeren dolandırıcılık iddiası, birkaç yıl önce, o zamanlar şehrin her yerinde hizmet sunan, kâr amacı gütmeyen bir day deva şirketinin yönetici müdürü olan Bay Handler’ın şirketi gizlice satın alması ve ardından onu hileli bir şekilde faturalandırmak için kullanması ile başladı. İddianameye göre hükümet.

Savcılar, o günkü deva merkezinde, Bay Handler ve bazı ortaklarının, fiilen kayıtlı olmayan çocukların bakımı için geri ödeme talep eden bir “sahte okul sonrası program” oluşturduklarını söyledi.

İddianameye göre, Bay Handler ayrıca başka bir şirket açtı ve ikisi arasında bir ortaklık kurdu ve bu konuda hükümete yalan söyledi.

Savcılar, Bay Handler’ın ayrıca, davanın sanıklarından biri olan bir iş ortağından aldığı krediyi kapatmak için ayda yaklaşık 118.050 dolar aktardığını söyledi. Savcılar, Bay Handler’ın ortağın karısına ve torununa toplam 90.000 $ maaşla işe gelmediği işler verdiğini ve ortağın karısına lüks bir spor arazi aracı satın aldığını söyledi.

İddianamede, hükümetin Bay Handler’a Brooklyn, Staten Island, aşağı Hudson Vadisi ve güney Florida’daki yedi mülkün yanı sıra önde gelen bir Talmud alimi tarafından kişisel olarak yazılmış bir kitabın bir kopyası da dahil olmak üzere birkaç dini eşyayı kaybetmesini sağlamaya çalıştığını söyledi. 1700’lerde, 19. yüzyıl Bağdat’ından kalma bir kitapçık ve 16. yüzyıl Bologna, İtalya’daki ipek dokumacılar tarafından basılan bir kutsama listesiyle birlikte.

Çarşamba günü yapılan duyuru, son aylarda federal savcıların Ortodoks ve Hasidik eğitim sağlayıcıları hedef aldığı ikinci kez oldu. Ekim ayında, eyaletin en büyük Hasidik erkek yeşivası, Williamsburg’daki Central United Talmudical Academy, federal kovuşturmadan kaçınmak için yapılan bir anlaşmanın parçası olarak hükümet programlarından yasadışı olarak milyonlarca doları saptırdığını kabul etti.

Bay Handler’ın özel eğitim şirketlerinden en az biri olan Kids Domain o okulda hizmet veriyor.

Bay Handler, eski sahibi hükümeti dolandırmaktan suçunu kabul ettikten sonra 2012’de şirketlerinden biri olan Special Education Associates’i satın aldı. Son yıllarda bu firma, kadınlara karşı ayrımcılık yapmak ve kirasını ve diğer faturalarını ödememekle suçlanan davalarda birkaç kez dava edildi.

Kids Domain ve Special Education Associates, Bay Handler’ın çocuk deva işletmelerinin de bulunduğu Brooklyn’deki Borough Park’taki aynı binadan yönetiliyor.

Tüm şirketlerin bağımsız çalışması gerekirken, iki eski çalışan geçen ay The Times’a, okul öncesi programlara devam eden öğrencilerin ihtiyaç duyup duymadıklarına bakılmaksızın özel eğitim şirketlerinden hizmet almaları için bazen teşvik edildiğini söyledi.

Julie Tate araştırmaya katkıda bulundu.