Daha Hızlı Pedal Çevirebilir miyiz?

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bugün Cuma. Birçoğumuzun daha çok yaptığı bir şeye – bisiklete binme – ve pandemi sırasında talebin Citi Bike üzerinde nasıl baskı oluşturduğuna bakacağız. Ayrıca Brooklyn’de Washington’daki Kennedy Center’da kurulmak üzere tasarlanmış bir heykele de bakacağız.

Kredi. . . The New York Times için Christopher Lee

New York’un pandemiden bisikletin her zamankinden daha önemli olduğu bir yer olarak çıkacağı açık görünüyor. Savunucular, iklim değişikliğini kolaylaştırmaya yardımcı olacak arabaları sokaklardan uzak tutmak için eğilimin teşvik edilmesi gerektiğini söylüyor.

Ancak Lyft tarafından işletilen bisiklet paylaşım programı Citi Bike, talepteki artışı karşılamak için mücadele etti. Meslektaşım Ana Ley, trafiğin yoğun olduğu mahallelerdeki bazı binicilerin yalnızca bir yere gitmek için acele ederken boş rıhtım bulduğunu yazıyor. Diğerleri, dolu yerleştirme istasyonlarından şikayet ediyor ve bu da bisikletleri iade etmeyi zorlaştırıyor. Citi Bike’ın müdavimlerinden Christiane Bussgen, vazgeçip bisikletini ofise götürmeden önce altı tam istasyonu denedi. (Bereketsiz arama, işe geç kalmasına neden oldu.)

Citi Bike, öngörülemeyen işe gidiş geliş düzenlerinin ve yolcu sayısındaki artışın pandemi sırasında bisikletleri ve rıhtımları eşit bir şekilde dağıtmayı zorlaştırdığını söyledi. Şimdi şirket ve şehrin Ulaştırma Departmanı, gelecek yılın sonuna kadar – büyük ölçüde Manhattan’da, aynı zamanda Queens ve Brooklyn’in bazı bölgelerinde – toplam 75.000 rıhtım ve 40.000 bisiklet yolunda 8.000 rıhtım ve 4.000 bisiklet eklemeyi planlıyor. 2024’ün sonu.

Yine de, şehir nüfusunun neredeyse yarısı olan dört milyondan fazla insan, Citi Bike’ın Manhattan merkezli hizmet bölgesinin dışında yaşıyor ve bu da özel olarak finanse edilen programın sık sık eleştirilmesine yol açıyor. Çarşamba günü yayınlanan bir raporda, Ulaştırma Bakanlığı, şehrin Citi Bike’ın yetersiz hizmet alan mahallelere ulaşmasına yardımcı olmak için bir hükümet sübvansiyonu düşünmesi gerektiğini önerdi. Benzer bir fikir, Citi Bike aracılığıyla en az bir kampanya haber konferansına katılan yeni belediye başkanı Eric Adams tarafından dile getirildi.

Sürücüler ve bazı seçilmiş yetkililer, bisiklet paylaşımındaki artışın park etmeyi ve araba kullanmayı zorlaştırdığından şikayet ediyor. Şehrin bazı bölgelerinin sakinleri, pervasız bisikletçilerin kırmızı ışıkta geçtiğini veya kaldırımlarda ilerlediğini söylüyor. Ve trafik ölümlerinin önemli ölçüde arttığı bir yılda, bisiklet savunucuları şehrin sokakları daha güvenli hale getirmenin yollarını bulması gerektiğini söylüyor.

Manhattan’ın Meatpacking bölgesindeki bir iş geliştirme grubunun genel müdürü Jeffrey LeFrancois, pandeminin şehre bisikleti gerekli hale getirme konusunda daha hırslı olma şansı verdiğini söyledi. “Bisiklet altyapısıyla ilgili olarak cesur olmak için gerçek bir heyecan verici fırsatta olduğumuzu düşünüyorum” dedi.

Bazı sürücüler, altyapının şimdi daha verimli olmasını diliyor.

Brooklyn’de yaşayan bir tiyatro yönetmeni olan Dina Vovsi, yakınlarda hiçbir rıhtım bulunmadığında Citi Bikes’i evden uzağa döndürmek zorunda kalanlar arasında.

“Çok soğuk ve geç olduğu o geceler geçirdim ve sadece köpeğimle birlikte dondurma yerken içeride olmak istiyorum” dedi, “ve bir milden daha uzağa park etmek zorunda kaldım. ”

<saat/>

Hava durumu

40’ların ortasındaki sıcaklıklarla güneşli ama biraz rüzgarlı bir günün tadını çıkarın. 30’ların ortalarında parçalı bulutlu bir akşam olacak.

alternatif yan park

8 Aralık’a kadar geçerlidir (Immaculate Conception).

<saat/>

Yeni bir aşı gereksinimi

Şehir, Katolik okullarındaki, yeşivalardaki ve diğer özel okullardaki çalışanların koronavirüse karşı aşılanmalarını gerektirerek aşı baskısını genişletti. Yetkililer, direktifin yaklaşık 930 okulu ve 20 Aralık’a kadar ilk dozlarını aldıklarını göstermeleri gereken 56.000 çalışanı kapsayacağını söyledi.

Yeni kural, ultra-Ortodoks Yahudi özel okulları olan yeşivalarda muhalefetle karşılaşabilir.

Vali Kathy Hochul, geçen ay Javits Center’daki Anime NYC 2021 kongresine katılan herkesin test yaptırması gerektiğini söyledi. Orada bulunan Minnesota’lı bir adam, Omicron varyantı için pozitif test yaptı. Bayan Hochul ve Belediye Başkanı Bill de Blasio günün ilerleyen saatlerinde New York Eyaletinde varyantın beş vakasının doğrulandığını söyledi.

<saat/>

En son New York haberleri

• Brooklyn’deki bir otobüs durağındaki açıkça yanıltıcı bir aşı karşıtı afiş, bir kamu hizmeti reklamı gibi görünüyordu, ama değildi – ve onu oraya kimin koyduğu belli değil.

• Soğuk hava, yeni bir koronavirüs çeşidi ve iç mekan servisi: New Yorklular bu kış hala dışarıda yemek yiyecek mi?
<saat/>

Brooklyn’de tasarlandı, Washington’a teslim edildi

Kredi. . . StudioEIS

Muhtemelen bugünün New York’ta heykel haftası olduğunu düşünüyorsunuz. Planlamadım ama doğru: Pazartesi günü New York Menkul Kıymetler Borsası’nın karşısında, ruhsatı sona eren cüretkar figür “Korkusuz Kız”a ve Salı günü Kuzey Dakota’ya gidecek Theodore Roosevelt heykeline baktık.

Bugün? Brooklyn’de adımlarını uzatan ve saçlarını düzleştiren bir John F. Kennedy, aynı zamanda yaratıcılarından birinin Kennedyvari “iyimserlik” dediği şeye de sahip. Bütün bunlar, yarın adanacağı Washington’a gitmeden önceydi.

50 yıl önce açılan John F. Kennedy Gösteri Sanatları Merkezi için görevlendirildi. Cumartesi günü çellist Yo-Yo Ma’nın sahne alacağı bir törenle açılışı yapılacak. 1962’de 7 yaşındayken, Kennedy Merkezi haline gelen yer Ulusal Kültür Merkezi olarak bilindiğinde, bir “sanatlar yarışmasında” bağış toplama etkinliğinde oynadı.

Heykel, New York Tarih Kurumu için yaptığı Frederick Douglass ve Abraham Lincoln heykelleri gibi tarihsel olarak doğru figürlerle gurur duyan StudioEIS’de (“stüdyo buzu” olarak telaffuz edilir) oluşturuldu.

1976’da kardeşi Elliot ile StudioEIS’i kuran Ivan Schwartz, “Kennedy benim için farklı bir meydan okumaydı” dedi, “çünkü o zamanlar çocuktum ve hepimiz suikastı yaşadık. Yani bizden bunu yapmamız istendiğinde bu, o yoldan geri dönmek anlamına geliyordu. ”

Ekibi fotoğraf ve video kasetleri üzerinde çalıştı. Yol boyunca, Schwartz heykeli yürüyen bir figür yapmaya karar verdi. Bu, onu Kennedy Center açıldığından beri Grand Fuaye’de duran Kennedy’nin sarp büstünden farklı kılıyor. StudioEIS heykeli, Schwartz’ın 2019’da tamamlanan bir genişleme projesi olan Menzil’in “dinamizmini” tamamlayacağını söylediği yerde dışarı çıkacak.

Schwartz ile olan konuşma, neredeydin-ne zaman sorusuna döndü. 22 Kasım 1963’te Long Island, Merrick, N.Y.’deki Grand Avenue Junior Lisesi’nde yedinci sınıf öğrencisiydi.

“Hoparlör açıldı ve önce müdürün sesini duydunuz,” dedi. “Sonra Walter Cronkite’ı duyduk ve sonra hepimiz eve gönderildik. Yoğunluğu biz 12 yaşındaki çocuklar bile anladı. ”

<saat/>

Okuduklarımız

• Fındıkkıran mı? 79 metrelik bir ağaç mı? İşte şehirdeki tatil etkinlikleri için bir rehber.

• Ne izliyoruz: Metro muhabiri Nicole Hong ve “Büyük Şehir” köşe yazarı Ginia Bellafante, “The New York Times Close Up With Sam Roberts” programında açık havada yemek yemenin kalıcı olup olmayacağını tartışacaklar. ” Gösteri Cuma günü saat 20.00’de yayınlanıyor. m. , Cumartesi 01:30 s. m. ve Pazar günü saat 12:30’da. m. [CUNY TV]
<saat/>

MetROPOLITAN günlüğü

Serbest bırakılmış

Sevgili Günlük:

O zamana kadar hava çoktan kararmışken, yılın bir zamanında bir akşam erken saatlerde Üçüncü Cadde’den aşağı iniyordum.

Yaşlı bir kadın karşı istikamette sokakta ayaklarını sürüyerek ilerliyordu, eldivenli bir eli kalın bir ceketin yakalarını sıkıca tutuyordu. Yanından geçerken, diğer elinden boş bir tasmaya bağlı bir tasma gördüm.

Neredeyse durup bir şey söyleyecektim, ama kendi işime bak bahaneleri ağzımı kapalı tuttu ve ayaklarımı hareket ettirdi.

Boş olduğunu biliyor olmalı, diye düşündüm kendi kendime. Belki de bu bir ritüeldi, artık ona eşlik edemeyecek bir köpekle aynı yürüyüşe çıkmak. Karşılaşmayı aklımdan kovdum ve yoluma devam ettim.

Bir buçuk blok sonra, gözlerim aradığımı bilmediğim bir şeye takıldı: ışığın değişmesini bekleyen bir kalabalığın arasında çekinerek dolaşan, tasması ve tasması olmayan küçük beyaz bir kaniş.

“Bu senin köpeğin mi?” Genel olarak sordum, cevabı zaten biliyordum.

Dost olup olmadığını düşünmeden kanişi kollarıma alıp geldiğim yoldan geri koşmaya başladım. Kadın zaten Üçüncü Cadde’yi kapatmış olsaydı ne yapacağımı merak ettim. Ben koşarken köpek bana doğru sokuldu.

Bir sonraki köşeye yakın bir yerde, caddede aceleyle koşarken, paltosu kanat çırparak açılan kadını tekrar gördüm.

Gözleri kaldırımı o kadar çılgınca arıyordu ki, onu durdurmasaydım ve neşeyle kıpırdanan kanişini uzatmasaydım yanımdan geçecekti.

— Jane Excell

Agnes Lee tarafından resimlendirilmiştir.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğünü buradan okuyun .

<saat/>

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Pazartesi günü görüşürüz. – J.B.

P. S. İşte bugünün Mini Bulmaca ve Yazım Arısı . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Melissa Guerrero, Rick Martinez ve Olivia Parker, New York Today’e katkıda bulundu. ekibe adresinden ulaşabilirsiniz.
nytoday@nytimes. com .

.