Empire State Binası ve Çalışanlarına Yeni Bir Bakış

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Salı. Empire State Binası’na yeni bir bakış atacağız. Ayrıca, savcıların söylediğine göre, bir Rus oligarkının diğerini araştırmak için gizlice çalıştığı New York’taki eski FBI karşı istihbarat şefi hakkında da bilgi edineceğiz.

Kredi… Empire State Binası aracılığıyla

Empire State Binası’ndaki 86. kattaki Gözlemevi’nden manzara değişmedi. İçerideki görünüm var.

Çalışanlar yeni üniformalar alıyor – açık gri ceketler ve parlak mavi süslemeli şapkalar ile aynı açık gri renkte pantolonlar ve yelekler. 15 yıl önce tanıtılan bordo üniformaların yerini alacaklar – binadaki turistler ve ofis kiracıları için neredeyse King Kong ve Fay Wray kadar aşina hale gelen üniformalar.

Üniformalar, ziyaretçilerin zirveye çıkarken gördüklerinin 165 milyon dolarlık “yeniden tasavvuru”nun şifresidir. Kullanmaları gereken giriş, köşeyi dönünce, Beşinci Cadde’den Batı 34. Cadde’ye taşındı. İkinci katta etkileşimli bir müze eklendi.

Hayatının yarısından fazlasında Empire State Binasında çalışmış olan 44 yaşındaki Robert Gross, “Bununla birlikte dekor değişti. Eskisi gibi formaya uymuyordu. Üniforma, içine girdiğin şeye, bizim lobimize uyacaktı.

Gross’la ilk kez 15 yıl önce bordo üniformasını giyerken karşılaştım. Pazartesi günü bana “Başladığımda gardiyandık” dedi. İş unvanı önce rehberlik, sonra ev sahibi ve şimdi de “misafir hizmetleri elçileri” olarak değişti. Yıllar boyunca alınan eğitimin “bizi gardiyan veya birisini A Noktasından B Noktasına götüren bir rehber olmaktan, müşteri hizmetleri dostu olmaya dönüştürdüğünü” söyledi.

Empire State Binası, tarihinin ve imajının – 1939 WPA New York Şehri Rehberi’nin ifadesiyle “New York’un üzerinde büyük bir iç deniz feneri gibi yükselen” imaj haline geldiğinin bilincindedir. Ya da Empire State Building Gözlemevi’nin başkanı Jean-Yves Ghazi’nin birkaç yıl önce söylediği gibi, “haritadaki bu şehri bir arada tutan iğne.”

Brüt, üniformaların güncellenmesinin binanın güncellenmiş görünümünü tamamlayacağını söyledi. Yeni üniformanın “çağdaş bir tarzı var” dedi. Emekliye ayrılan kıyafetlerdeki kumaş daha yumuşak, pamuktan yapılmış, polyesterin aksine. “Bu, yazın keyif alacağımız bir şey” dedi.

Moda muhabirimiz Jessica Testa’ya fikrini sordum. “Temel yapısı – tam takım elbise, kravat, siperlikli şapka – pek değişmemiş olsa da, yeni üniforma bana daha rahat geldi,” dedi. “Peygamber çiçeği mavisiyle noktalanan yeni hafiflik, hafta sonu vardiyasında belirli bir yaklaşılabilirlik sağlıyor. Bordo ve siyah, çok ciddi bir dönüm noktasına yakışan çok ciddi bir renk kombinasyonu oluşturdu. Bu kadar ciddi olmasına gerek yok.”

Yeni formalar, aynı zamanda Türkiye’de sunuculuk yapan Peyman Umay ile birlikte tasarlandı. 2017’de, onu “Star Wars: The Last Jedi” galasında giyen aktör Joe Manganiello için gri bir takım elbise tasarladı.

Takım elbise gizli bir mesajla geldi.

Manganiello arkasını dönüp yakayı kaldırdığında – ya da eşi Sofia Vergara ceketi giyip fotoğrafçılar için yakayı kaldırdığında – “Sofia’yı seviyorum” sözcükleri vardı.

Gross, “Henüz herhangi bir gizli mesaj bulamadık,” dedi.

2008’de Robert Gross, şu anda emekli olan üniforma tipine uygun hale getirildi. Kredi… Andrea Mohin/The New York Times

Hava durumu

40’ların ortalarına yakın, çoğunlukla güneşli bir günün tadını çıkarın. Akşam parçalı bulutlu, sıcaklıklar 30’ların altında.

ALTERNATİF TARAFTA OTOPARK

13 Şubat’a (Lincoln’ün Doğum Günü) kadar yürürlüktedir.

En son New York haberleri

Kredi… Desiree Rios/The New York Times

• Ölüm ve bir anestezistin hata geçmişi : Müfettişler, Brooklyn hastanesindeki bir anestezi uzmanının epidural uygularken çok sayıda hata yaptığını tespit etti. Bazıları yaşamı tehdit ediyordu. Biri ölümcüldü.

• Bir tenorun dönüşü : Tenor Limmie Pulliam, son on yılın çoğunu sesini ve kariyerini yeniden inşa etmek için harcadı. Cuma günü, Carnegie Hall’da ilk çıkışını yaptı.

• Bufalo Faturaları : Cincinnati Bengals, Pazar günü karlı bir maçta Buffalo Bills’i 27-10 yenerek 172 yarda koştu. İki takımın 2 Ocak’ta karşı karşıya gelmeleri sonucu kalp krizi geçiren Damar Hamlin de maça katıldı.
New York’taki eski bir FBI yetkilisi, bir oligarka yardım etmekle suçlanıyor

Kredi… The New York Times için Sarah Silbiger

Eski bir üst düzey FBI yetkilisi, gizli nakit ödemelerde 225.000 $ almakla suçlandı.

Charles McGonigal, 2018’de emekli olmadan önce büronun New York’taki karşı istihbarat bölümünden sorumlu özel ajandı. Başkan Vladimir ile bağlantılı bir Rus oligark olan Oleg Deripaska’dan gizli ödemeler alarak ABD yaptırımlarını ihlal etmekle suçlandı. Rusya’nın Putin’i. Bir iddianame, Deripaska’nın rakip bir oligarkın soruşturulmasını istediğini söyledi.

Tutuklama, kendisi de geçen yıl yaptırım suçlamasıyla suçlanan Deripaska da dahil olmak üzere Rus oligarklarının soruşturmalarına nezaret eden ve soruşturmalara katılan McGonigal’in eski meslektaşlarını şok etti. Deripaska, 2018’de mali dolandırıcılık ve diğer suçlardan hüküm giyen, uzun süredir lobicilik yapan ve bir zamanlar Donald Trump’ın başkanlık kampanyasının başkanı olan Paul Manafort’un müşterisiydi.

Meslektaşlarım Benjamin Weiser ve William K. Rashbaum, McGonigal’e yöneltilen suçlamaların, Rus oligarklarının Amerikan kolluk kuvvetlerinin temel çekirdeğine girebileceklerinin rahatsız edici bir işareti olduğunu yazıyor. Adalet Bakanlığı’nın ulusal güvenlik bölümünde eski bir savcı olan Jonathan Poling, davayı “benzeri görülmemiş” olarak nitelendirdi.

Bunun “FBI hakkında siyasi eleştiri ve endişeleri körükleyebileceğini”, ancak aynı zamanda Adalet Bakanlığı’nın “ulusal güvenlik alanlarında çalışan eski yetkililer de dahil olmak üzere” bir sinyal gönderdiğini göstereceğini söyledi.

Bu fikir, FBI’ın New York’taki ofisinden sorumlu müdür yardımcısı Michael Driscoll tarafından tekrarlandı. “Kimse için istisna yok,” dedi, “Bay McGonigal gibi eski bir FBI yetkilisi de dahil.”

Suçsuz olduğunu iddia eden McGonigal, hem New York’ta hem de Washington’da suçlandı. Washington iddianamesi, McGonigal’in onlarca yıl önce Arnavut istihbaratıyla çalışmış bir Arnavut’tan 225 bin doları aldığını söylüyor. McGonigal, FBI’a ilişkilerini anlatmamakla suçlandı.

McGonigal ayrıca FBI’ın New York ofisinden yabancı siyasi lobicilikle ilgili cezai bir soruşturma başlatmasını istemekle de suçlandı. Mahkeme belgelerine göre, eski Arnavut istihbarat çalışanı bu soruşturmada gizli muhbir oldu ve McGonigal, çalışanla mali ilişkisi konusunda yine sessiz kaldı.

New York iddianamesi, McGonigal’i ABD yaptırımlarını ihlal etmek, kara para aklamak ve Deripaska’ya yardım etme girişimleri olduğunu söylediği şeyler için komplo kurmakla suçladı.

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Randalls Adası çıkışı

Sevgili günlük:

Eşim ve ben, 2002 yazında kızımızı 86. Cadde’deki bir arabaya taşıdık, mobilyalarını gece yarısından sabah 2’ye kadar dört kat yukarı taşıdık.

Sabah kiralık karavanı 135. ve Broadway’deki bir U-Haul’a götürmek zorunda kaldım. Şehir dışından olduğum için New York’ta araba kullanmak konusunda gergindim, özellikle de Pazartesi günleri trafiğin yoğun olduğu saatlerde.

Bir noktada yanlış bir dönüş yaptım ve kendimi Manhattan’dan ayrılan Triborough Köprüsü’nde buldum. Gişeye geldiğimde gişe görevlisine hatamı anlattım ve nasıl geri döneceğimi sordum.

Randalls Island çıkışından dönebileceğimi söyledi. O anda, en uzak sağ şeritteydim ve Randalls Adası çıkışı, trafiğin birkaç şeridi boyunca tamamen soldaydı.

Çıkışa nasıl gideceğimi düşünürken başka bir gişe görevlisi yanıma yaklaştı. durumumu anlattım. Güneyli aksanımdan New Yorklu olmadığımı anladı.

“Bir dakika burada bekleyin,” dedi.

Telsizle konuştu ve sonra bana döndü.

“Sana gitmeni söylediğimde,” dedi, “git.”

Ve bununla birlikte, ben karşıdan karşıya geçerken, kabindeki kişi tüm kabinlerde kolları indirdi.

—Charles Williamson

Agnes Lee’nin çizdiği.
Başvuruları buraya gönderin ve Büyükşehir Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. — JB

PS İşte bugünün Kısa Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz. .

Melissa Guerrero ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundu. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.