Geleceğin Hindistan pazarı: Apple Store Mumbai’de açılıyor

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Apple, Hindistan’da ilk resmi Apple Store’u açmak üzere. Apple BKC, alt kıtadaki en büyük şehir olan Mumbai’deki Bandra Kurla Kompleksi’nde yer almaktadır. iPhone üreticisine göre mağaza “yakında” açılacak. Grup, uzun yıllardır Hindistan’da bir perakende varlığı kurmaya çalışıyordu, ancak başlangıçta hükümet düzenlemeleri nedeniyle başarısız oldu.

Rol model Çin: üretim ve satış

Hindistan Cumhuriyeti, Apple için yeni bir genel merkez olarak kabul ediliyor. Bu, yalnızca Hindistan’ın bir gün Çin’i geçebileceği grubun ana ürünlerinin üretimi için değil, aynı zamanda sürekli büyüyen bölgenin büyüyen orta ve üst sınıflarına donanım ve hizmet satışı için de geçerlidir. CEO Tim Cook’un son yıllarda birkaç kez belirttiği gibi, Apple burada yetişmesi gereken büyük bir ihtiyaç görüyor. Tüm bunlar, bir üretim yerinden Apple’ın Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra ikinci veya üçüncü büyük pazarı haline gelen Çin’i anımsatıyor.

Apple BKC bunu temsil etmelidir. New York, Pekin veya Milano’daki büyük mağazaları anımsatan bir mimariye sahip, klasik bir şirket amiral mağazasıdır. Satış alanı 2000 metrekareden fazladır, yüzlerce çalışanın orada çalışması muhtemeldir. Perakende patronu Deirdre O’Brien’ın mağazayı açmak için Hindistan’a geleceği söyleniyor. Yerel basında çıkan haberlere göre, “birkaç ertelemenin” ardından Mayıs ayı geldi.

Apple ve üreticilerin yüksek yatırımları

Apple, Foxconn, Wistron, Luxshare veya Pegatron gibi büyük üreticileriyle birlikte Hindistan’daki üretim tesisine milyonlarca yatırım yapıyor. Bu, AirPod’lar, iPhone’lar ve diğer ürünler gibi aksesuarlar için geçerlidir. Ülke ayrıca Mac’ler ve iPad’ler için olası bir konumdur. Apple, geçişi hızlandırmak için tedarikçilerine önemli bir baskı uyguluyor.

Apple’ın Corona döneminde Çin’de giderek artan bir şekilde karşılaştığı sorunlar, tedarik zincirinin çeşitlendirilmesinin nedenlerinden biri. Perakende kanalında yeterli iPhone 14 Pro modeli olmadığı için Zhengzhou’daki sokağa çıkma kısıtlamaları Apple’ın Noel çeyreğini mahvetti. Bununla birlikte, Hindistan bir üretim yeri olarak tamamen ideal değildir. Çin’dekinden daha fazla bürokrasi var, Apple üretimi ve tedarik zincirlerini kendisi kurmak zorunda ve yeterli işçiyi işe alıp alamayacağı sorusu da belirsiz. Son zamanlarda Apple, Hindistan’ın çalışma koşullarını eski eyaletlerde başarılı olan Çin’deki çalışma koşullarıyla uyumlu hale getirmeye bile çalıştı.

güncellemeler

04/06/2023

13:04

Saat

Bloomberg tarafından hazırlanan bir habere göre Apple, iPhone 15’i bu yıl ilk kez Hindistan’da üretilen modellerle piyasaya sürmeyi planlıyor. İdeal olarak, tüm Apple akıllı telefonlarının yüzde 25’e kadarı 2025 yılına kadar alt kıtadan gelebilir.

Mac'ten daha fazlası ve

Mac'ten daha fazlası ve

(bsc)

Haberin Sonu