İlk Aşıyı O Yaptı. Şimdi Bir Yıl Sonra.

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Bugün Salı. Pandemi ile ilgili iki hikayeye bakacağız: İlk olarak, bir yıl önce bugün, Amerika Birleşik Devletleri’nde bir koronavirüs aşısı alan ilk kişiyi yakalayacağız. Sonra New York şehrinin neden ülkenin geri kalanı gibi işleri geri kazanmadığına bakacağız.

Kredi. . . Mark Lennihan’ın havuz fotoğrafı

Ulusal televizyonda Sandra Lindsay’in anını izlediğimi hatırlıyorum, arka planda kamera kepenkleri tıklıyor, doktor iğneye nişan alıyor ve Bayan Lindsay da dahil olmak üzere odanın alkışlar içinde. Şöyle bir şey düşündüğümü hatırlıyorum: Artık umut yolda değil – umut burada.

Bir yıl önce bugündü. Long Island Yahudi Tıp Merkezi’nde yoğun bakım hemşireliği direktörü Lindsay, Amerika Birleşik Devletleri’nde koronavirüse karşı aşılanan ilk kişiydi. O zamandan beri Beyaz Saray’da Başkan Biden’den bir ödül aldı. Aşı olurken giydiği önlükler ve rozetler Smithsonian Enstitüsü’ne gönderildi. Ön saflardaki çalışanları onurlandıran Memleket Kahramanları geçit töreninin büyük mareşaliydi.

Kendisi gibi tereddütlü olan kişilere aşı yaptırmaya teşvik etmeye devam etti. Aşı yaptırmak “omuzlarımdan büyük bir yük kalkmış gibiydi” dedi. “Ve üzerime düşeni yapmanın hem vatandaşlık görevim hem de mesleki sorumluluğum olduğunu hissettim. Şimdi büyük bir gururla geriye bakıyorum. ”

Lindsay, yetişkinlerin ve çocukların kendisine teşekkür eden olumlu mesajlarının, siyah bir kadının neden ilk kurşunu aldığını sorgulayan sosyal medya kullanıcılarının eleştirilerine ağır bastığını söyledi. Meslektaşım Precious Fondren, bir hükümet araştırmasına atıfta bulunarak, “İnsanlar, ‘Elbette kobay olmak için Siyah bir kadın seçmeleri gerekiyordu’ diyorlardı ve Tuskegee çalışmasından haberdar olup olmadığımı merak ediyorlardı” dedi. 1930’larda başladı ve frengisi olan yaklaşık 400 Siyah erkeği tedavi etmeden takip etti. “Ağabeyim insanlara iyi eğitim aldığımı ve doktora programında olduğumu nazikçe bildirdi. ”

Üç ay sonra Sağlık Bilimleri Doktoru derecesine yönelik çalışmayı tamamlayan Lindsay, aşıyı almanın tek eyleminin, beyaz olmayan insanların yaşadığı yıllarca süren ırkçı ve etik olmayan tıbbi uygulamaları geri alamayacağını söyledi. Ancak aşısının şimdi bilime ve tıbba güvenmenin doğru olduğuna dair bir işaret olarak hizmet ettiğini umduğunu söyledi.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre 200 milyondan fazla Amerikalı, nüfusun kabaca yüzde 60’ı olan tamamen aşılanmıştır. Ancak sayıların daha yüksek olması gerektiğini söyledi.

“Bitiş çizgisini daha hızlı geçmeyi umuyordum” dedi. “Muazzam ilerleme kaydetmiş olsak da burada ABD’de yapacak daha çok işimiz var – yüzde 60 ilerleme. ”

Ayrıca normale dönme dürtüsünü anladığını söyledi. “Uzun bir yol oldu ve bazı insanlar çok zorlandı” dedi, “ve daha fazla sabretmenin zor olduğunu biliyorum. Biz sadece bunun bitmesini ve gitmesini istiyoruz. ”

Ancak New York City’deki vakalar, son haftalarda Delta varyantının yükselişe geçmesiyle arttı. Metro masasının sağlık hizmetlerinden sorumlu meslektaşım Joseph Goldstein, son iki hafta içinde New York’ta her gün tipik olarak 2.000’den fazla yeni tespit edilen vaka olduğunu söyledi. 8 Aralık’ta 3300’den fazla, Nisan ayından bu yana tek bir günde en yüksek rakam.

Ancak mevcut vaka sayısı, son aylara kıyasla daha yüksek olmasına rağmen, New York’un uzun ikinci dalgası sırasında bir yıl öncesine göre hala düşük. Yavaş yavaş tırmanıyor olsa da, hastaneye yatışlar düşük kalıyor. New York’ta, rakamların mevcut olduğu en son gün olan 12 Aralık’ta 866 hasta Covid-19 ile hastaneye kaldırıldı. Geçen kış ikinci dalganın zirvesinde 3 bin 884 kişi hastaneye kaldırıldı.

Yine de, birçok epidemiyologun beklediği gibi, baskın tür haline geldiğini varsayarsak, Omicron varyantının resmi nasıl değiştireceği görülecektir.

<saat/>

Hava durumu

Hava sıcaklığının 50’lerin altına düştüğü güneşli bir gün daha. Geceleri hava parçalı bulutlu ve sıcaklık 30’ların en yüksek seviyelerine düşecek.

alternatif yan park

24 Aralık’a (Noel Arifesi) kadar geçerlidir.

<saat/>

En son New York haberleri

• Pazartesi günü, Yüksek Mahkeme New York’taki sağlık çalışanları için aşı zorunluluğuna izin verdi.

• M.T.A., “dokun ve git” müşterileri için haftalık ücretleri sınırlayarak sürücüleri geri getirmek istiyor.

• New York City’deki işletmeler yeni maske talimatı konusunda karıştırıldı. Bazıları daha da sıkı kısıtlamalar için inledi.

• New York tarihinin en uzun süre görev yapan eyalet milletvekili olan Meclis Üyesi Richard Gottfried emekli olacak.

• New York’ta toplam tahmini maliyeti yaklaşık 14 milyar dolar olan üç büyük ulaşım projesi yeniden rayına oturuyor.
<saat/>

New York City neden ülkenin geri kalanı gibi işleri geri kazanmıyor?

Kredi. . . The New York Times için Lanna Apisukh

2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık altı milyon iş eklendi. İşsizlik oranı, pandemi öncesi seviyesine yakın bir şekilde yüzde 4,2’ye düştü.

Ancak New York City’de ekonomi sıkışmış gibi görünüyor. Şehir, pandemi başladığından beri kaybedilen her 10 işten 6’sından daha azını geri aldı. New York Şehri İşleri Merkezi’nden bir ekonomist olan James Parrott’a göre, ulus bir bütün olarak kaybedilen işlerin yüzde 90’ından fazlasını geri aldı.

Bir zamanlar geniş çapta beklenen bir istihdam artışı henüz gerçekleşmedi. Meslektaşlarım Matthew Haag ve Patrick McGeehan, buradaki istihdamın bu yıl önemli ölçüde yavaşladığını yazıyor. İşverenler Mart ayından bu yana yalnızca 187.000 iş ekledi. İnşaattan finansa ve sosyal hizmetlere kadar neredeyse her sektörde, artık pandemi Mart 2020’de New York’u vurmadan öncekinden daha az işçi var.

[ New York City’nin İş Büyümesini Yavaşlatan ‘Çifte Darbe’ ]

Eyalet Çalışma Bakanlığı’na göre, neredeyse iki yıl sonra, şehir kaybettiği işlerin yarısından biraz fazlasını geri ekledi – ülkenin geri kalanından çok daha az. Şehrin işsizlik oranı şu anda yüzde 9,4’te, ulusal ortalamanın iki katından fazla. New York rakamı, Haziran 2020’de yüzde 20’ye ulaştıktan sonra son aylarda düştü, bunun başlıca nedeni binlerce insanın işgücünden ayrılmasıydı.

Kar amacı gütmeyen bir izleme grubu olan Vatandaş Bütçe Komisyonu başkanı Andrew Rein, uzayan pandemi turistleri kapattı ve hafta içi her gün ofis kulelerini dolduran banliyö sakinlerini korkuttu – “çifte bir darbe” dedi. Bir iş grubu olan Partnership for New York City tarafından yapılan bir ankete göre, Kasım ayı başlarında ofis çalışanlarının sadece yüzde 8’i haftanın beş günü işe döndü.

Rein, “Taşıtçılar ve turistler aynı şeylerden çok tüketiyor” dedi. “Bir anlamda New York şehrinin canlılığını tüketiyorlar. ”

Onların yokluğu, şehrin restoranlarında, barlarında ve otellerinde 100.000’den fazla işin kaybedilmesine ve ayrıca perakendecilik, gösteri sanatları, eğlence ve rekreasyon alanlarında yaklaşık 60.000 ek iş kaybına katkıda bulundu. Broadway tiyatrolarının yeniden açılması sonbaharda bir destek sağladı, ancak Omicron varyantı, bir sonraki belediye başkanı Eric Adams’ın Ocak ayında göreve başlamasıyla tomurcuklanan toparlanmayı hızlandırabilir. Adams, şehir çapında bir iş eğitimi ve yerleştirme programı ile şehir yönetiminin kaynaklarını ekonomiyi canlandırmaya odaklamaya söz verdi.

Pandemi, özellikle düşük ücretli hizmet işlerinde çalışanlar için acı vericiydi. Vatandaş Bütçe Komisyonu araştırma direktör yardımcısı Ana Champeny, aksine Wall Street’in “başarılı bir yıl geçirdiğini” ve geçen yıl başarılı olduğunu söyledi. Bir sonuç: Şehir, uzaktan çalışan yüksek ücretli profesyonellerden gelir vergisi toplamaya devam etti.

New York’taki istihdam tablosu, birçok insanın iş-yaşam dengesini yeni bir öncelik haline getirmesiyle, pandeminin öncelikleri nasıl değiştirdiğini yansıtıyor. Bronx’taki New York Halk Kütüphanesi’nde kariyer koçu olan Louisa Tatum, işçilerin hangi işleri kabul etmek istedikleri konusunda daha seçici olduklarını söyledi.

“Uzaktan çalışma ve onları hiçbir riske atmayan fırsatlar için bir istek var” dedi.

<saat/>

Okuduklarımız

• Büyük Anne, a. k. a. The City’nin haberine göre, TurboVax web sitesini oluşturan “Vax Daddy” Queens’deki Eyalet Meclisi için yarışıyor.

• San Juan, P. R., Chocobar Cortés’den sevilen bir restoran Bronx’a geliyor.
<saat/>

BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Yukarı çıkıyor

Bir New York City kurumuna övgü olarak, bu haftaki Metropolitan Diaries, okuyucuların Stephen Sondheim ile karşılaşma hikayelerini sunuyor.

Sevgili günlük:

Birkaç yıl önce Manhattan’daki Signature Theatre’daki bir oyunda bir arkadaşımı görmeye gittim. İçeri girdiğimde asansör boştu. Saniyeler sonra Stephen Sondheim da bindi ve neredeyse benimle omuz omuza durdu.

Dondum. konuşamadım.

Asansörden çıktıktan sonra ikimiz de gişedeki genç kadına yaklaştık. O benim önümdeydi.

“Rezervasyon, Sondheim,” dediğini duydum.

Kadın ona biletini verdi ve o gitti.

Benim sıramdı.

“Sadece ölümlü,” dedim.

“Hepimiz değil miyiz?” diye cevap verdi.

— Ellen Ratner

Agnes Lee tarafından resimlendirilmiştir.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğünü buradan okuyun .

<saat/>

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. – J.B.

P. S. İşte bugünün Mini Bulmaca ve Yazım Arısı . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Melissa Guerrero ve Olivia Parker, New York Today’e katkıda bulundu. ekibe adresinden ulaşabilirsiniz.
nytoday@nytimes. com .

.