Matteo Paolillo, “Come te”de insanlar arasındaki empatiden bahsediyor

Felaket

New member
Bize müzikal yolculuğunuzun nasıl başladığını anlatın

Müzikal yolculuğum lisedeyken bir oyun olarak başladı ve biraz serbest stil yaptım. Bu yüzden rap’e yaklaştım ve sonra Roma’ya taşındım ve burada bir şeyler yazmaya başladım ama çok ilkel bir şekilde, Centro Sperimentale di Cinema’ya girene kadar, orada müzik yapmak için işbirliği yapmaya başladığım iki adam olan Lorenzo ve Pietro ile tanıştım. . Bugün hala Lorenzo (Lolloflow) ile işbirliği yapıyorum. Oradan önce rap ve ardından diğer türlerle denemeler yapmaya başladım. Ve kısa bir süre sonra, o ve ben “Mare fuori” için tema şarkısını yaptık.

İlk albümünüzün adı “Come te”. Neden bu başlık?
Her şeyden önce, şarkıyı başlık şarkısı yaptım çünkü tüm albümün ana temasını biraz içeriyor. Yazarken müziğe yazarlığımı koyuyorum ve bunun tersi de geçerli, dolayısıyla yapımız her nasılsa biraz empatik, yani kendim hakkında yazıyorum ama kendimi diğer insanların yerine koyuyorum. Parça, bu yakınlığı ve bu empatiyi ve birlikte olmanın her şeyin üstesinden gelmemize yardımcı olduğu gerçeğini anlatmak istiyor. Müzik, paylaşmanın ve karşılıklı yardımlaşmanın harika bir halkasıdır. Ayrıca sahnedeki şarkıcı ile seyirci arasındaki alışverişte müzikte olan da budur. Bu bir diyalogdur, bir değiş tokuştur. Benim için bir ayrım yok, sahnenin üstünde kim var altında diye bir ayrım yok.

Matteo Paolillo, ilk kez kuyruklu yıldızlar insanlar arasındaki empatiyi anlatır: Hepimiz farklıyız ama hepimiz aynıyız - fotoğraf 2

basın ofisi

Albümün temaları neler?
Bu empatiden başlayarak, diğer büyük ana tema, bizi her şeyden kurtaran sevgidir. Bir de duygularından korkmamak ve kendine yardım etmeye hazır olmak var. “Senin gibi” aynı zamanda hepimizin farklı olduğu ama yine de aynı olduğu anlamına gelir.

Bu, “Mare Fuori”de canlandırdığınız karakterin dünyası etrafında dönen “Edo” adlı EP’yi yayınladıktan sonraki ilk çıkışınız. “Seni anlatan bir müzik projesi” olacağını duyurdunuz. Kendinizi karakterden müzikal düzeyde de ayırmanın bir yolu mu?

“Edo”, “Mare fuori”nin sezonlarına çok yakın çıktı ve orada karakter üzerinde çok çalıştım. Ve ayrıca müzikal temalar üzerine bir araştırma. Ancak şimdi, “Mare fuori”yi çekmeye devam etmeme rağmen, müziği karakterin inşasına çok fazla sokmadım çünkü zaten çok tanımlanmış. Bu yüzden müziği başka cephelere taşıdım, özellikle kendimle ve genel olarak neyle özdeşleşmek istediğimle ilgili olarak.

Sizde ne kadar Edo var, ne gibi benzerlikler var?

Karakter üzerinde çalışırken her zaman bana daha yakın bir yerden başlamaya çalışırım. Bu durumda Edoardo’nun şiirle ilişkisini geliştirdim. Ben de bu duyarlılığı bastırarak yaşayan bir karakteri anlatarak karaktere duyarlılığımı katıyorum. Ve sanatının dizginlerini serbest bırakamayacağını, bunun yerine kurallara boyun eğmesi gerektiğini. Bunun için bana çok uzak bir karakter.

İlhamın nereden geliyor? Koruyucu tanrılarınız, birlikte büyüdüğünüz veya dinlediğiniz müzikler nelerdir?

Çoğunlukla rap dinleyerek büyüdüm. Önce Eminem ve Tupac, ardından Gemitaiz, all the Machete, Marracash gibi on yıl önce ortaya çıkan İtalyan rapçiler. Ve sonra yıllar geçtikçe diğer birçok türe açıldım. Post Malone, Travis Scott ve afro tınıları da çok dinliyorum. Ancak genel olarak ilhamım hayattan, gördüklerimden ve duyduklarımdan, duyarlılığımın karşılaştığı şeylerden geliyor. Bu yüzden çok müzik dinlemek mutlaka sizi bir şekilde etkiler, ama sonuçta yaratıcılık kendi yaşamınızdan ve algınızdan ilham almakta yatar.

Albümde Clementino ile birlikte “Uragano” şarkısı var. İşbirliği nasıl ortaya çıktı?

2021’de Giffoni’de tanıştık. Sonra plağı bitirirken ondan tavsiye almak için dinlemesini istedim çünkü bu benim için bir gurur: Napoliten rap okuluna gitti. Ve onu dinlemekten ve bana önerilerde bulunmaktan mutlu olması beni çok mutlu etti. Bana ‘Bence böyle bir parçanız eksik’ dedi. Ve sonunda birlikte başardık. Onu iş başında görmek ve müzik deneyimini yakından yaşamak harikaydı. Durdurulamaz bir yaratıcılık ve tekerleme akışı gördüm.