New York’un Geri Dönmek İçin Mücadele Ettiğine İlişkin 162.000 İşaret

Bilgin

Global Mod
Global Mod
Günaydın. Bugün Pazartesi. Bugün New York City’deki pandemi iş kayıplarının neden Amerika Birleşik Devletleri’ndeki herhangi bir yerden daha uzun sürdüğüne bakacağız.

Kredi… The New York Times için Jeenah Ay

New York City için bile şaşırtıcı bir rakam — 162.000, Boulder, Colo. veya Lancaster, Pa nüfusundan daha fazla. Bu, pandeminin ötesine geçme mücadelesini sürdürürken şehrin kaçırdığı iş sayısı. çok farklı bir geleceğin erken bir bölümü.

Salgının ilk aylarından bu yana New York, herhangi bir büyük metropol bölgesinin en yavaş iş kurtarmasına sahip oldu. Parlak bir nokta varsa, o da şudur: Şehrin Ağustos ayında kaybettiği iş sayısı, sadece bir ay öncesine göre yaklaşık 14.000 daha azdı ve birçok sektörde işe alımlar geçen yıl hızlandı.

Matthew Haag ile birlikte pandeminin kalıcı ekonomik etkilerini ele alan meslektaşım Nicole Hong’dan açıklamasını istedim.

Ülkenin geri kalanı pandemi sırasında kaybettiği tüm işleri geri aldı. New York’ta işler neden başka herhangi bir yerden daha yavaş toparlandı?

Pandeminin başlarında virüsün merkez üssü olan New York, ilk iki ayda neredeyse bir milyon işini kaybetti, bu herhangi bir şehrin çoğunu kaybetti, bu yüzden iyileşmesi için daha çok yolu vardı. New York ayrıca, her ikisi de pandeminin vurduğu Mart 2020’de neredeyse bir gecede ortadan kaybolan ofis taşıtları ve turistlerin yoğun yaya trafiğine ve harcamalarına orantısız bir şekilde bağımlı.

Buradaki halk sağlığı krizinin ciddiyeti, New York’un kendi ekonomik maliyetleriyle gelen diğer birçok şehirden daha uzun karantinalara ve daha sıkı aşı zorunluluklarına sahip olduğu anlamına geliyordu.

Ancak birçok işveren, özellikle uzaktan yapılamayan işler için işçi bulamadıklarını söylüyor. Neden?

Her şeyden önce, New York City’deki işgücü Şubat 2020’de olduğundan çok daha az, bu da işgücü sıkıntısına katkıda bulunuyor. Pandemi, birçok işçiyi erken emekli olmaya veya şehir dışına taşınmaya sevk etti.

Burada pandeminin başlarında işini kaybeden ve hala işsiz olan işçilerle röportaj yaptığımda, şimdi iş aramalarında daha seçici olmak için çok çeşitli nedenleri paylaştılar. Çocuk deva büyüktür. Bazı bekar anneler, pandemi yüz yüze eğitim için çok yıkıcı olduğu ve daha sık okul alımı gerektirdiği için çocuklarının okullarına daha yakın bir iş bulmaya öncelik veriyor.

Diğerleri, işe gidiş gelişlerin çok uzun olduğuna karar verdikleri işleri bırakıyorlar. Ayrıca aşı olmayı reddeden ve işverenin aşı zorunluluğu olan bazı yüz yüze işlerde çalışamayan insanlarla da konuştuk.

Otellerde ve restoranlarda işlerin büyümesi için işlerin iyi görünmediğini yazıyorsunuz. Bu, pandemiden önce şehrin ekonomisinin büyük bir bölümünü oluşturan turizm beklentileriyle nasıl bağlantılı?

Times Meydanı’nda dolaşıyorsanız, kesinlikle turistlerin tamamen geri döndüğünü hissediyorsunuz. Ancak ziyaretçilerin karışımı farklıdır. İş ve uluslararası seyahat seviyeleri, New York ekonomisi için bir sorun olan pandemi öncesine göre hala daha düşük, çünkü bu ziyaretçiler daha uzun süre kalmaya ve yerli ziyaretçilerden veya bölgesel günübirlikçilere göre çok daha fazla para harcamaya eğilimliydi.

Bu nedenle, özel sektörde kaybedilen işlerin çoğunun konaklama ve perakendecilik sektörlerinde olması şaşırtıcı değil..

Bu, New York’un iyileşmesinin dengesizliğine işaret ediyor. Ağırlama ve perakendecilik, uzun zamandır genç insanlar, göçmenler ve üniversite diploması olmayan sakinler için iş gücüne girmenin bir yolu olmuştur.

Ekonominin bu bölümleri de uzaktan çalışma için çok az fırsat sağlama eğilimindedir. Buna karşılık, teknoloji sektörü gibi insanların uzaktan çalışmasına izin veren sektörlerde istihdam yeniden salgın öncesi seviyelere geldi. Bu aya kadar, New York’taki beyaz yakalı işçiler, ülke çapındaki diğer şehirlerden daha yavaş masalarına geri dönüyorlardı.

Masalarına dönen ofis çalışanlarının sayısı yavaş yavaş artıyor gibi görünüyor – geçen hafta New York için ortaklık Manhattan ofis çalışanlarının yüzde 49’unun haftada en az bir gün işyerlerinde olduğunu söyledi. Nisan ayında bu oran yüzde 38’di. Ancak, Ortaklığın anketlerinde yer almayan insanlar üzerindeki dalgalanma etkilerine dikkat çektiniz.

Anket verilerinin tamamı, çalışanların programlarında ezici bir çoğunlukla daha fazla esneklik istediğini ve hibrit çalışmanın kalıcılığının pandemiden kaynaklanan kalıcı bir değişim olabileceğini gösteriyor.

Bununla birlikte, taşıtların yalnızca zamanın bir kısmı için geldiği bir çalışma haftasının bir sonucu vardır. Boş binaların çok fazla temizlikçiye ihtiyacı olmadığı için işini yeni alan bir ofis temizleyicisiyle konuştuk. Geçimleri ofis binalarına bağlı olan onun gibi binlerce işçi var.

Dolayısıyla, şehrin ilerlemesi için önemli bir zorluk, bu çalışanların yeni kariyerlere geçiş yapmak veya yeni beceriler geliştirmek için aynı fırsatlara erişmesini sağlamaktır.

Belediye Başkanı Eric Adams, düşük gelirli birçok işin ofislerine gelen beyaz yakalı işçilere bağlı olduğunu savunarak, ofise geri dönmeyi sık sık bir eşitlik sorunu olarak nitelendirdi. Bunu yapmayan ofis çalışanlarını alenen azarladı. “Bütün gün evde pijamalarınızla” kaldıkları için onları ünlü bir şekilde aşağıladı. Geçen hafta uzaktan çalışmanın şehrin gelir dağılımını kötüleştirdiğini söyledi. Ancak bazı milletvekilleri, izin verebileceği bir seçenek olan şehir yönetimi çalışanları için hibrit bir seçeneğin olmamasının belediye çalışanlarının göçüne katkıda bulunduğunu ve temel hizmetlerin sunumunu yavaşlattığını söylüyor.

Hava

Kısmen güneşli bir gün, 80’lerin ortalarında zirveler ve öğleden sonra fırtına ihtimali var. Bu gece bulutlu ve 70’lerin en düşük seviyeleri olacak.

ALTERNATİF-YAN PARK

26 Eylül’e (Roş Aşana) kadar yürürlüktedir.

BM GENEL KURULU

Şehir Ulaştırma Bakanlığı bu hafta her günü bir “gridlock alarm günü” ilan etti. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu iki yıllık pandemik kısıtlamaların ardından yüz yüze katılımla toplanırken sokak kapanışları, dolambaçlı yollar, habersiz trafik donmaları ve hayal kırıklığı bekleyin.

En son Metro haberleri

Genç kurbanlar Perşembe günü Coney Adası’ndaki tahta kaldırımda bir nöbette anıldı. Kredi… New York Times için Dave Sanders

Suç

• Coney Adası boğulma: Üç çocuğunun Coney Adası kıyısında ölü bulunmasının ardından anneleri Brooklyn’de bir psikiyatri tesisinde değerlendirilirken cinayetle suçlandı.

• Bronx bıçaklama: Temmuz ayında arabasında oturan 35 yaşındaki bir adamın bıçaklanması – polis yetkililerinin provoke edilmediğini söylediği bir saldırı – Norwood’un Bronx mahallesini sallamaya devam ediyor.
Diğer Haberler

• Herkes için bir duraklama: Yüksek Mahkeme tarafından bir LGBTQ öğrenci grubunu tanımasına karar verilen Yeshiva Üniversitesi, bunun yerine tüm lisans kulüp faaliyetlerini askıya aldı.

• Artık bunun için bir uygulama yok : Süpermarket zinciri Wegmans, müşterilerin alışveriş yaparken yiyeceklerini taramalarına olanak tanıyan kendi kendine ödeme uygulamasını durdurdu. Şirket, kayıpları gösterdi ancak bunların bazı öğeleri taramayı unutan müşterilerden olup olmadığını söylemedi.
Sanat ve Kültür

• “Hayalet”ten sonra Broadway:35 yıl ve 13,925 gösterimin ardından Şubat ayında kapanan “Phantom of the Opera” ile en uzun soluklu gösteriler hangileri olacak?

• Dönüşü olmayan nokta: Yapımcı Cameron Mackintosh, zayıflayan gişe ve artan üretim maliyetlerinin “Phantom of the Opera”yı kapatma kararına yol açtığını söyledi.

• Disko postanız var:Gündüz posta sıralayıcısı ve geceleri dans müziği yapımcısı olan Richie Weeks, 30 yıllık çifte yaşam döngüsüne sahipti.

• MoMA küratörü ayrılıyor:Çağdaş Arka Müzesi’nde fotoğraf baş küratörü olarak iki yıl çalıştıktan sonra Clément Chéroux ayrılıyor.
BÜYÜKŞEHİR günlüğü

Sofra sohbeti

Sevgili günlük:

Ocak 2010’du ve kocam doğum günümü kutlamak için Yukarı Doğu Yakası’ndaki küçük bir Fransız restoranında rezervasyon yaptırmıştı.

Masalar birbirine çok yakın ve yanımızda oturan bir erkek ve bir kadınla sohbet etmeye başladık.

İyi haberleri paylaşmayı seviyorum, bu yüzden onlara bugünün benim doğum günüm olduğunu ve yemekten sonra “Time Stands Still”de Laura Linney’i görmeye gideceğimizi söyledim.

Adam Lincoln Center’da “Güney Pasifik”i görüp görmediğimizi sordu.

Ne yazık ki yapmadık dedim. İstesek de Lincoln Center üyesi değildik. Bir bekleyiş vardı.

Birlikte olduğu kadın konuştu.

“Bu gece şanslı gecen,” dedi. “Kimin yanında oturduğunu bilmiyorsun.”

Adam bana kartvizitini verdi ve e-posta adresimi üzerine “Güney Pasifik”i görmeye müsait olduğumuz tarihlerle birlikte yazmamı istedi.

Kafam karıştı ama istediğini yaptım. Gelen kutuma göz kulak olmamı söyledi. Daha fazla bilgi vermedi ve ben de soru sormadım.

Onlar gittikten sonra garsona adamın kim olduğunu bilip bilmediğini sordum.

Elbette, dedi, Lincoln Center Tiyatrosu’nun sanat yönetmeni André Bishop.

Sevgililer Günü’nde ev koltuklarında “Güney Pasifik”i gördük.

— Ilene Whitman

Agnes Lee tarafından çizildi.
Gönderimleri buraya gönderin ve Metropolitan Günlüğü’nün devamını buradan okuyun .

Burada bir araya gelebildiğimize sevindim. Yarın görüşürüz. -JB

PS İşte bugünün Mini Bulmaca ve Heceleme yarışması . Tüm bulmacalarımızı burada bulabilirsiniz .

Fariha Rahman ve Ed Shanahan, New York Today’e katkıda bulundular. Ekibe [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.

.