Oyuncu Helmut Berger öldü, Luchino Visconti tarafından keşfedildi.

Felaket

New member
kariyer

60’lı ve 70’li yılların sinema yıldızı 29 Mayıs 1944’te Avusturya’nın Bad Ischl kentinde doğdu ve İtalyan yönetmenin filmlerindeki rolleri sayesinde ün kazandı. Luchino Visconti.
1964’te Roma’da “Vaghe stelle dell’orsa” filminin çekimleri sırasında figüran olarak çalışmış, daha sonra ortağı olacak ve 1966’da ilk rolünü ona emanet edecek olan büyük İtalyan yönetmen tarafından keşfedilmeden önce. “La cadı diri diri yandı” bölümünde, ertesi yıl yönetmen Antonio Leonviola’nın yönettiği “The Young Tigers” (1968) filminde ilk başrolünü kazandı. Başarı, Martin von Essenbeck’in nevrotik ve çökmekte olan karakteri rolünde kendisini isteyen Visconti’nin de yönettiği “Tanrıların Düşüşü” (1969) ile geldi.

Onun için “The Damned” (dolayısıyla “lanetlenmiş”), en ünlü filmlerinden biri olan “Ludwig”, Bavyera Kralı II. Ancak Berger, zengin müfredatı içinde Vittorio De Sica’nın “The Garden of the Finzi-Continis”, Massimo Dallamano’nun “Dorian Gray” ve ardından Francis Ford Coppola’nın “The Godfather Part III” filmlerinde de rol aldı. 1975’te Tinto Brass’ın “Salon Kitty” adlı filminde erkek başroldü.

Visconti ile bağ

Visconti ile sadece yoğun bir iş ilişkisi değil, aynı zamanda yönetmenin 1976’daki ölümüne kadar süren çok güçlü bir duygusal ilişkisi de vardı. Son röportajlarından birinde kendisini büyük yönetmenin “dul eşi” gibi hissettiğini söyledi: farklı olabilir mi? O benim hayat ve kültür öğretmenimdi” diyerek, “Uzun yıllar birlikteydik, her şeyimizi değiş tokuş ettik. O öldüğünde dünya başıma yıkıldı” dedi. Ölümünden sonra itiraf etti: “Onunla gerçek aşkı yaşadım. Tanıştıktan dört ay sonra aynı çatı altına taşındık. Beni eğitti, Grace Kelly, Dalì, Callas gibi sayısız ünlüyle tanıştırdı…” .

Yoğun bir yaşam

Bir dizi sağlık sorununun ardından Berger, Kasım 2019’da oyunculuk kariyerinin sona erdiğini duyurdu. Alkol, uyuşturucu ve serbest seks tüketicisi olan aktör, “lanetlenmiş” lakabı ve her türden aşırılıklarıyla iyi yaşadı. onu korkutma: ondan çok uzak. Parayı çarçur etti, hapse girdi ve hatta intihara teşebbüs etti. Ve bu nedenle Visconti’nin ölümünden sonra kariyeri giderek geriledi. Son yıllarda, diğer şeylerin yanı sıra ABD pembe dizisi “Dynasty” de rol aldı.
Berger’in menajeri, oyuncunun “‘La Dolce Vita’ sloganını hayatı boyunca tam anlamıyla takdir ettiğini” ve birkaç yıl önce kendisinin de söylediği gibi, “Üç hayat ve dört dilde yaşadım! Je ne pişmanlık duy!”