Popüler, Eleonora Bordonaro “Verso Roda” programı hakkında konuşuyor

Felaket

New member
Kullanılan diller, Kuzey İtalya, Monferrato ve Liguria bölgelerinden ve aynı zamanda Aşağı Fransa’dan gelen popülasyonların Orta Çağ’dan beri karıştığı eski bir Norman kolonizasyonu köyü olan San Fratello’nun Sicilya ve Gallo-İtalyancasıdır.
Eleonora Bordonaro, “İtalya’daki popüler müziğin “tapınağı” olarak kabul edilen yerde performans sergilemek benim için bir memnuniyet ve gurur kaynağı diyor. Messina vilayetindeki eski bir Norman kolonisi olan San Fratello’nun Galloitalico’su gibi dilsel mirastan yararlanan yeni bir projeyi halka sunarken benim açımdan her zaman özel bir duygu vardır.
Orta Çağ’dan beri Gallo-italik, kuzey İtalya’da Monferrato’da, Liguria’da ve aynı zamanda güney Fransa’da konuşulan dillerin bir karışımı ile karakterize edilmiştir.
Sanfratellano, yani Sicilya’nın Lombard’ı bu nedenle kuzey İtalya’nın çeşitli “dillerinin” parçalarından oluşan bir “dil adası”dır.
Proje ayrıca güzel kostümler ve kendilerini kırbaçlamak için kullanılan zincirlerle sokaklarda gösteri yapan Yahudilerden de bahsediyor.
Yahudiler trompet ve keman gibi enstrümanlar çalarlardı, Paskalya’da çalınan Gallo-italik metinler ve müzik içeren pasajları dinleyeceğiz.
Bu proje ile bir dili, dolayısıyla bir kültürü “yaşatmayı” ve halkın dinlemesine sunmayı amaçlıyoruz.

8 Mart’ta Quirinale’de Dünya Kadınlar Günü töreninde şarkı söylediniz.
Hem benim için hem de bana eşlik eden müzisyenler için önemli bir andı: Puccio Castrogiovanni ve Marco Corbino.
Başkan Mattarella, ilk albümüm “Cutuni e lamè”deki “Li fomni” şarkılarından sadece bir alıntı yapmak istedi.
Yıllarımı azınlık dillerini veya sözde “dilsel adaları”, eski repertuarı veya popüler müziği araştırıp değerlendirerek geçirdim.
“Geçirimsiz” olmak istiyorsak, beni çok daha geniş bir izleyici kitlesi önünde performans sergilemeye ve aynı zamanda değer verilmesi gereken müzik ve metinlere de dikkat etmeye yönlendiren bir güzergah. Upstream, benim açımdan ve insanların çok takdir ettiği müzisyenler hakkında bir araştırma vardı. Quirinale’de olanlar bir varış noktası değil, bir çıkış noktasıdır; başta kadın ve erkek arasındaki birçok insanın mutluluğunu engelleyen tüm “dengesizliklere” karşı son yıllarda yaptığım sürekli çalışmamda bir adım daha; ilerleme kaydedildi, ancak yol hala uzun. Ayrımcılık sürüyor.

Şarkıcı-söz yazarı, araştırmacı ve icracı; Bu yönlerden sizde baskın olan var mı?
Bir yönü diğerleri olmadan tamamlanmış sayılmaz, çeşitli türlerde şarkıcı olarak başladım ama yaptıklarımın yeterli olmadığını fark ettim; ancak Sicilya’da şarkı söylemeye başladığımda kendimi buldum.
Ses bir hikayenin hizmetinde değilse amacına ulaşmıyor, son yıllarda hem canlı hem de stüdyoda sevdim ama ancak kendimi dilimle ifade ederek “bir çemberi kapattım”, ne olduğunun farkına vardım. yolum buydu.
Diğer bir kanıt, Alfio Antico, Cesare Basile, Rita Botto, I Lautari, Mario Incudine gibi müzisyenlerin katıldığı bir gösteri olan “Toprak Ana’nın müziği Sicilya”nın ilk kez Catania’daki Bellini Tiyatrosu’ndaki başarısıydı. ve Mario Venuti, Dario Fo’nun 1966’da sunduğu “Ci ragiono e canto” deneyiminden ilham alan bir koro konserinde.