Sanal Makinede iPhone: ABD’li yargıçlar güvenlik araştırmasına yeşil ışık yaktı

xTasarim

Global Mod
Global Mod
Apple, Correlium’un güvenlik araştırmacılarının iPhone’un iOS işletim sistemini bir VM’de kullanmasına izin veren sanallaştırma yazılımı sunduğu gerçeğiyle yaşamak zorunda. Bir ABD temyiz mahkemesi şimdi Apple’ın telif hakkı davasını reddetti. Bir ABD mahkemesi, 2020’nin sonunda zaten Apple aleyhine karar vermişti. iPhone üreticisi, 2019’dan beri CORSEC yazılımına karşı dava açıyor, ancak başarılı olamıyor.

Correlium 2017 yılında kuruldu. Şirket, Android, iOS ve Linux dahil olmak üzere çeşitli işletim sistemlerini taklit etmek için kullanılabilen CORSEC sanallaştırma yazılımını geliştirdi. Bu, güvenlik araştırmacılarının Apple donanımını kullanmak zorunda kalmadan iOS’taki güvenlik açıklarını aramasına olanak tanır. Elbette sanal makine çözümü ucuz bir alternatif değildir: CORSEC en iyi ihtimalle aylık 575 ABD Doları ile 6000 ABD Doları arasında değişen bir maliyetle bir bulut varyantı olarak mevcuttur. Yazılımın yerel olarak kullanılabilen bir sürümü, yapılandırmaya bağlı olarak yüzbinlerce ABD dolarına mal olabilir.

VM CORSEC iPhone iş başında

Bu, bir iPhone’un sanallaştırılabileceği CORSEC yazılım arabirimidir.

(Resim: Correlio)

CORSEC bu avantajları sunar

Apple donanımının aksine, sanal çözüm bir dizi avantaj sunar: örneğin, mahkeme kayıtlarına göre sanal makinedeki işlemler durdurulabilir ve daha yakından incelenebilir. Çekirdek değişiklikleri yapmak ve Apple’ın aslında iOS’ta engellediği dosya sistemine erişim sağlamak mümkündür. Ancak iPhone’un arama yapma, kısa mesaj gönderme, App Store’dan indirme, tarama veya fotoğraf çekme gibi çeşitli temel işlevlerini kullanamazsınız. Apple’ın kendisi CORSEC üreticisini devralmakla ilgilendi – ancak müzakereler sonuçsuz kaldı. Apple daha sonra yasal işlem başlattı. Güvenlik araştırmacıları, çalışmaları üzerindeki olumsuz etkilerden korkuyorlardı.

Apple’ın iddiası, Correlium’un iPhone üreticisinin telif hakkını ihlal ettiği yönündeydi. Ancak, Temyiz Mahkemesi tarafından desteklenen ilk derece yargıcı, Correlium’un Apple’ın yazılımını sözde adil kullanım kuralına uygun olarak kullandığına karar verdi. Güvenlik amacıyla kullanmak, bilimsel bilgiye yol açtığı için dönüştürücü bir yazılım kullanımıdır. Ayrıca iOS, jüri tarafından işlevsel işletim yazılımı olarak sınıflandırıldı, bu nedenle telif hakkı kısmen uygulanamaz. Ayrıca Correlium, iPhone işletim sistemini Apple’ın gerçek satış hedefine aykırı olmayacak şekilde kullanıyor. Bu nedenle, Apple’ın iOS’u daha da geliştirmesi için teşvik güçlü olmaya devam ediyor.

Apple, ABD finans haber ajansı Bloomberg’e karar hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Mac'ten daha fazlası ve

Mac'ten daha fazlası ve

(mki)

Haberin Sonu