Tinto Brass 90 yaşına giriyor, İtalyan erotik sinemasının kralı

Felaket

New member
karşı akım yönetmeni

Varoluşçu özgürlüğün bir savunucusu olarak, 1963’teki ilk filmi “Dünyanın Sonu”nun dönemin sansürcüleri tarafından reddedilmesi ve onu filmi sıfırdan yeniden çekmeye zorlaması tesadüf değil. Film, iktidara tahammülsüzlükle toplumla bütünleşme mücadelesi veren genç bir anarşistin yaptıklarını anlatıyordu. Brass protesto olarak ilk uzun metrajlı filminin adını “Çalışanlar kaybetti” olarak değiştirdi. Yönetmen, yaklaşık on yıl boyunca, 1967’deki “Yüreğim boğazımda” dan 1971’deki “Tatil” e kadar, erotizme odaklanmayan son Brassian filmi olan çeşitli türlerde bir dizi filme imza atmaya devam etti.

Japon yazar Jun’ichirō Tanizaki’nin aynı adlı romanından uyarlanan 1983 tarihli “Anahtar” ile “ciddi” sinemayı ya da kendi deyimiyle “ciddi” sinemayı bırakıp erotik sinemaya adamaya karar verdi. Brass, İtalyan erotik sinemasının ustası haline geldi ve ardından erotizm tabularını giderek daha soğukkanlı bir şekilde ele almaya doğru ilerledi. Kadroda unutulmaz Stephanie Sandrelli.

İzleyiciler ve eleştirmenler arasında iyi bir başarı yakalayan bu film, yönetmenin bu sinematografik türün Olympus’una girmesini sağladı, ancak figürünü, özellikle kadınları belirli bir nesne olarak gördüğü ve daha geleneksel olduğu için onu suçlayan bazı feministler arasında çok tartışmalı hale getirdi. sosyal sınıflar. Tam zamanında bir skandal havasının eşlik ettiği “Miranda” (1985) ile çıkıyor. serena grandiGoldoni’nin “La locandiera” ve “Capriccio”nun (1987) yeniden yorumu Francesca Dellera.

Erotik sinemaya ara verdikten sonra piyasaya sürdüğü “Paprika” (1991) gelir. Deborah Caprioglio, ve yeni gelenle “Così fan tutte” (1992) Claudia Koll. Uzun metrajlı filmlerinin yol açtığı ateşli tartışmalar ve hararetli tartışmalar, başrol oyuncularının ünlü olmasına yardımcı olur.

Bunlar, yönetmen için en büyük başarı yıllarıdır. Tarafından bir romana gevşek bir şekilde dayanan “Görünen Adam” (1994) ile başlayarak Albert MoravyaAncak, filmlerine halkın ilgisi azalıyor gibi görünüyor. Bunu otobiyografik erotik komedi filmi “Fermo poste Tinto Brass” (1995) izler ve birçok filminde olduğu gibi “Monella” (1998) filminde de rol alır. “Tra(sgre)dire” (2000) ve “Senso ’45” (2002) ile yeniden ele alınır. Anna Galiena, Camillo Boito’nun “Senso” adlı öyküsünün 1945’te Venedik’te geçen erotik bir anahtarda yeniden yorumlanması. Luçino Visconti 1954’te aynı adlı filmi çekti.

70 yaşında “Yap!” (2003), olay örgüsü açısından diğerlerinden pek farkı olmayan, Boccaccio’dan esinlenen epizodik bir film. 2005’in devam filmi “Monamour” ertesi yıl doğrudan DVD’ye geliyor. 2013 yılında, tarihi işbirlikçisi Massimiliano Zanin’in çektiği “İstintobrass” belgeseli 70. Venedik Film Festivali’nde gösterildi.

Brass’ın ilham perileri

itibaren Claudia Koll, Anna Ammirati, Anna Galiena, Deborah Caprioglio’dan geçen Sandrellive daha sonra Francesca Dellera, Serena Grandi, Brass, erotik film yıldızlarının Olympus’una birçok çatı katı açtı. “Kadınları” arasında her zaman B tarafını tercih etmiştir; bu, bir filme sağdan girmek için neredeyse temel bir koşuldur. Ve yönetmen böyle başladı Anna Ammirati ve Claudia Koll, diğerlerinin yanı sıra, rahatsız edici güzellikleriyle ünlü. Şehvetli ve güzel, aynı zamanda gizemli ve zarif: Tinto’nun ilham perileri, belirgin bir kadınlık, büyük bir güç ve özgürlük arzusuyla birleşen çok farklı kadınlardır.

Yönetmen, bazılarından Corriere di Venezia’ya şunları söyledi: “Anna kendine hayran ol. Çok çok iyi. Yakında beni görmeye geleceğini söyledi, beni asla reddetmedi. O beni her zaman sevmiştir. Stephanie Sandrelli. Harika oyuncu. La Chiave için bana biraz unutulmuş Sandrelli’yi önerdiler. Benimle çok iyiydi. Kısa bir süre önce geldi, heyecanlı bir öğleden sonraydı. Deborah Caprioglio. Onun için ilk karımla kavga ettim. O çok sıcak ve güzeldi. Ve özgür, çok özgür. Anna Galiena. Beni sevmiyordu. Çekimlerin ilk günü, ilk sahnenin sonunda ellerimi göğüslerinin üzerine koydum, bana ters ters baktı. Film yine de devam etti ama ilişki yürümedi. Yine de teklif eden oydu.”

ilk eş

Carla Cipriani, Venedik’in tüm dünyada üne kavuşan catering markasının patronu Arrigo Cipriani’nin kız kardeşi, Tinto Brass için sadece bir eş değil, aynı zamanda ömür boyu sürecek bir işbirlikçiydi. Evlilikleri kırk yıldan fazla sürdü ve birlikte iki çocukları oldu, Bonifacio ve Beatrice. İkisi 1957’de Venedik’te evlendi. Sadece duygusal olmayan bir ortaklık: Venedikli yönetmen Carla ile kariyerinin en başından, yani Tinto Brass’ın Paris’te birkaç yıl çalışmak için ayrılmasından itibaren kaderi paylaştı. Cinémathèque française’nin fotoğraf kitaplığı. Bunlar, çiftin yönetmen, oyuncu ve fotoğrafçılarla sık sık buluştuğu yıllardır. Henri Cartier-Bresson, Jean Renoir, Roberto Rossellini.

Eşiyle birlikte 1985 yapımı ünlü “Miranda”dan 2005 yapımı “Mon amour”a kadar birçok filmin konusu ve senaryosu üzerinde çalıştı. 2006 yılında Merano’da öldü. Yönetmen Tinto Brass, “Birbirimizi uzun süredir tanıdığımız için sadece 50 yıllık mutluluğunu değil, aynı zamanda işime olan sürekli desteğini de ona borçluyum. Ailesinin ilgi alanlarını ve faaliyetlerini benim için bırakmıştı” dedi. , tüm arkadaşlarının karısına “Tinta” dediğini ekleyerek.