Tiyatroda Charlotte Von Mahlsdorf’un gerçek hikayesi

Felaket

New member
09 Mart 2023 17:49

Milano’daki Elfo Puccini Tiyatrosu’nda sahnede, Pulizer Ödülü sahibi Doug Wright’a dayanan, Michele Di Giacomo tarafından yönetilen ve yorumlanan “Ben karım”. 14 – 19 Mart

Gerçek bir hikaye

Yazar, Charlotte Von Mahlsdorf’a “Orada olması bana mümkün görünmüyor. Var olmaması bile gerekiyor” diye yazıyor. Ve aslında Charlotte’un yirminci yüzyıl tarihinin en kanlı ve en zulüm dolu döneminde kadın kıyafetleri içinde hayatta kalması inanılmaz. Yine de onunki gerçek bir hikaye.

Kahramanın hayatı hakkında bir gösteri

“Ben karım”, tek bir oyuncunun yirmiden fazla karakteri giydirdiği, aynı zamanda sahnede bir karakter olan yazarın Ocak 1993’ten beri kaydettiği röportajlarla kahramanın hayatının izini sürdüğü bir monologdur: dağınık bir odada Kurdelelerle dolu ayakkabı kutuları ile yazar Doug, Charlotte ile karşılaşmalarını yeniden yaşıyor. Karşısındaki kişinin gerçekte kim olduğunu, varoluşu bile tarihe karşı bir zaferi temsil eden kişinin kim olduğunu anlamaya yönelik saplantılı bir arayış içinde, fiziksel alan zihnin bir yeri haline gelir.

kompulsif toplayıcı

Charlotte, Gründerzeit döneminin kültürünü korudu, sınır dışı edilen Yahudilerin evlerindeki mobilyaları, II. Doğu Berlin’in eşcinsel topluluğu için gizli bir referans noktası haline gelen Gründerzeit Müzesi’ne hayat verdiği değerli nesneler. Ama Charlotte gerçekte kim? O bir kahraman mı? Stasi casusu musun yoksa sen misin? Bir yalancı? Travestiliği, kendisinin en gerçek yanını saklamanın veya göstermenin bir yolu mu? Gösteri, izleyiciye cevap verme fırsatı veren sürekli bir maske oyununda bu sorular üzerine kuruludur…

Ayrıca oku
sponsorlu içerik

Ayrıca oku
sponsorlu içerik

İlgili