Vinicio Capossela, şimdiki zamanlarda “Onüç acil şarkı”

Felaket

New member
“La crociata dei bambini”, “La parte del torto” şarkıları ve “All you can eat” adlı yeni alıntı ile beklenen “Onüç acil şarkı”, 20 Nisan’da Milano Konservatuarı’nda “yaylılarla” özel bir konserde ön gösterimi yapıldı. sazlar, pirinç, elektronik aletler”. “Acil bir disk sunmak için en acil biçimi seçtik: piyasaya sürülmeden önceki gece dahil olan tüm müzisyenlerle birlikte, gösterişsiz bir müzik salonunda halka açık bir şekilde icra etmek” demişti.

Acil şarkılar

Capossela, Şubat ve Haziran 2022 arasında yazılan şarkılarda yer alan kelimelerin değerini, yaşadığımız tarihsel anın en acil sorunlarını yorumlama ve dile getirme aciliyetinden doğdu: cinsiyet şiddeti, kötü eğitim duygular, okul terki, çocuklukta dijital eğlenceye yetişkinlerin delegasyonu, sosyal ayrışma aracı olarak kullanılan kültür, yeniden eğitim olmaksızın hapis olarak anlaşılan hapishane, yağmacı kapitalizmin ürettiği tüketimci nöbet”.

Vinicio Capossela, On üç acil şarkı olarak doğmuş yaşadığımız tarihsel anın sonucu - fotoğraf 2

Guido Harari
Politik şarkılar

Capossela, siyasetin anlamı üzerine odaklandı: “Politik olmanın pek çok yolu var ama gerçekte siyaset, onlar hakkında konuşmaktan çok bir şeyler yapmaktır. Bazı rebetiko şarkıları, şarkılarda siyasi bir referans olmasa bile politiktir”. Ve şu anki propaganda sorunu hakkında konuştu: “Propaganda ustaca ‘acil durumlar’ yarattığında, gerçeklikle ilişkiyi yeniden kurmak ve insan toplumunu etkileyen ‘acil’, gerçek olanlarla yüzleşmek gerekir. İktidarın anlatısı korkuyu doğurur. , mesela nerede bu göçmen istilası?”

şarkılar

Disk on üç parça içeriyor, “rastgele çıkan bir sayı, ancak numerologlar için döngüselliğe veya bir düzene bağlı on ikiyi takip eden düzensizlik, kaos ve değişim ihtiyacının sembolü olan bir figür”. Capossela, “bu kaosa yol açan her şeyin, yalnızca ekonomik bir değerlendirme olan güvenli bir sığınakla bağlantılı bir tehlike ve huzursuzluk duygusu olduğunu” açıklıyor. Aslında albüm, ilk cümlesinde “Dünya parçalanıyor” yazan ve şarkıcı-söz yazarının dediği gibi “Bene sığınak” şarkısıyla açılıyor: “Mülteci varlığı sadece Forbes tarafından kararlaştırılan varlık olmamalı. İnanıyorum ki tüm bunlarda “ekonomik fayda üzerine inşa edilmiş bu dünyada sevgi ve sevginin gücü her zaman devrimci ve acildir”.

Albümdeki şarkılar heterojen bir grup insan tarafından yapıldı, “bunlar Cesare Malfatti’den Mara Redeghieri’ye, Margherita Vicario, Marc Ribot ve Raiz gibi 90’ların kahramanlarının da yer aldığı farklı yapımcılar tarafından takip edilen tek bölümler. , Bunna ve Oliver Skardi benim parçamda bir arada göreceğimi hiç düşünmemiştim”.